loader

Strategiczna i innowacyjna inwestycja na Pomorzu

Systemy magazynowania energii i moduły bateryjne – w Gdańsku powstanie najnowocześniejszy zakład produkcyjny i centrum badawczo-rozwojowe. Wartość inwestycji firmy Northvolt to blisko 200 mln USD. W nowym zakładzie i centrum badawczym pracę znajdzie nawet 500 osób. W wideokonferencji poświęconej inwestycji na Pomorzu wziął udział premier RP Mateusz Morawiecki.

– Chciałbym bardzo podziękować inwestorowi za decyzję dot. umiejscowienia inwestycji w Polsce 

– powiedział na początku swojego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki. 

– Staramy się uczynić z naszego kraju hub przemysłowy. I to w ostatnich kilku latach nam się udaje. Zdajemy sobie sprawę, że jest potrzeba dobrego systemu edukacji i kształcenia. Z powodzeniem udaje nam się to realizować.

W trudnych czasach epidemii przyciąganie nowych inwestycji jest szczególnie ważne. Dzięki temu możemy pozyskiwać nowe kompetencje i miejsca pracy. Tworzą się też nowe powiązania i relacje polskich firm z zagranicznymi 

– dodał Prezes Rady Ministrów.

Innowacje i nowe miejsca pracy w Gdańsku

Northvolt to szwedzka firma założona w 2016 roku w Szwecji przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego – byłych wiceprezesów Tesli. Przedsiębiorstwo produkuje nowoczesne systemy zasilania bateryjnego. Firma działa już Polsce. Teraz zapowiada ekspansję. Na Pomorzu, w Gdańsku  

wybudowany zostanie nowoczesny, zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych.

– Polska spółka jest ważną częścią integracji wertykalnej budowanego łańcucha wartości Northvolt 

– powiedział Robert Chryc Gawrychowski, Prezes Northvolt Poland. 

Jak dodał: 

Czytaj dalej
Następna strona
O autorze