loader

Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy – co wybrać?

 

Wsparcie finansowe w banku lub w instytucjach pozabankowych można otrzymać na wiele sposobów. Wciąż najbardziej popularną formą jest kredyt gotówkowy. Jednak nie jest to jedyna forma uzyskania środków. Zastanawiając się nad formą kredytowania, warto rozważyć także wzięcie pożyczki hipotecznej.  Kredyt gotówkowy i pożyczkę hipoteczną wiele różni, pomimo tego, że z obydwu produktów uzyskamy pieniądze na rozwój firmy. Który rodzaj finansowania wybrać? Wątpliwości przedsiębiorców rozwiewa Prezes Bogusław Kruczek, ekspert Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego.

 

Podstawowe różnice

 

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczka hipoteczna są znakomitą formą finansowania działalności, choć różnią się one diametralnie. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na częste, lecz błędne, wymienne stosowanie nazwy kredyt i pożyczka. Pamiętajmy, że są to dwa różne produkty finansowe. Głównymi cechami odróżniającymi te dwie formy finansowania są: forma zabezpieczenia, a także wysokość oprocentowania. – tłumaczy Prezes Bogusław Kruczek, ekspert Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego. Oprocentowanie pożyczki jest zazwyczaj niższe niż kredytów gotówkowych, ponieważ zabezpieczeniem jest wpis hipoteczny w księdze wieczystej nieruchomości należącej do pożyczkobiorcy.

Zaletą takiego rozwiązania jest jego cena, wysokość pożyczki, ale również znacznie dłuższy czas kredytowania. Jest to również bardziej elastyczna i dostępna forma finansowania – można wykorzystać ją na dowolny cel, a udzielić jej mogą nie tylko banki, ale też inne firmy lub osoby prywatne.

Dla kogo?

Podstawowym warunkiem otrzymania pożyczki hipotecznej przez przedsiębiorców i spółki kapitałowe, zarówno w bankach jak i instytucjach pozabankowych, jest posiadanie na własność nieruchomości (domu, mieszkania czy działki). Będzie ona stanowić zabezpieczenie finansowe dla pożyczkodawcy, w przypadku, gdy nie uda się spłacić zaciągniętej pożyczki.

Oprócz majątku nieruchomego, starający się o taką formę dofinansowania, musi przygotować odpowiednie dokumenty, takie jak akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, a często także wycenę. Są to podstawowe dokumenty związane z nieruchomością, która ma być podstawą zabezpieczenia.  

author avatar
Kapitalowy Fundusz Pozyczkowy

1 2

O autorze