loader

Kanadyjski rząd przeznaczy ponad pół miliarda dolarów na naukę i badania

Projekty naukowo-badawcze w Kanadzie otrzymają 518 mln dolarów wsparcia ze strony rządu federalnego. Pieniądze trafią do szkół wyższych i szpitali uniwersyteckich, wesprą badania zarówno nad nowymi terapiami, jak i rakietami kosmicznymi.

Rząd dofinansuje 102 projekty naukowe prowadzone przez ponad 1000 specjalistów w 35 placówkach badawczych – zapowiedział w minionym tygodniu premier Justin Trudeau.

Wśród projektów są zarówno prace prowadzone na Uniwersytecie Toronto nad zrozumieniem przyczyn chorób takich jak demencja, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, jak i budowa na Uniwersytecie Manitoby cyfrowego archiwum dokumentującego historię przymusowych szkół dla Indian. Są też prace na Uniwersytecie York i Uniwersytecie Zachodnim nad stosowaniem drukarek 3D do projektowania zmian w konstrukcji rakiet kosmicznych, oszczędzających zużycie paliwa.

Dodatkowe środki na badania otrzymają m.in. badacze z Dalhousie University pracujący nad zbieraniem informacji o ocieplaniu się Atlantyku, a także Uniwersytet Montrealski, gdzie prowadzone są analizy nad skutkami przyjmowania leków przez kobiety w ciąży.

1 2

O autorze