loader

Jaki tynk wybrać, by elewacja zachowała świeży wygląd przez lata?

Zadbana elewacja to bardzo ważny element każdego budynku. Wpływa bowiem na wygląd całej posesji, a jej estetyka tworzy scenerię dla naszego życia, stanowiąc ważny element przydomowej strefy wypoczynku. Dlatego tak ważne jest jej trwałe i estetyczne wykończenie. Jaki tynk wybrać, by fasada zachowała czysty, świeży wygląd przez lata? Czy warto inwestować w produkty premium? Odpowiedzi na te pytania już za chwilę.

Kilka lat i po naszej atrakcyjnej elewacji nie ma śladu – fasada blednie lub ciemnieje, pokrywa się zabrudzeniami, porasta grzybami, algami czy mchami. To niestety częsty scenariusz w naszych polskich warunkach. Duży wpływ mają na to czynniki atmosferyczne oddziałujące na budynek. Silne promieniowanie słoneczne powoduje, że kolory tracą swoje nasycenie, natomiast deszcz, śnieg i wiatr sprawiają, że wykończona cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym powierzchnia długo pozostaje wilgotna, co sprzyja osadzaniu zanieczyszczeń i rozwojowi mikroorganizmów. Także niezbyt korzystne usytuowanie budynku – wysokie zanieczyszczenie powietrza w danym regionie, bliskość akwenów wodnych, ruchliwej ulicy czy zakładów przemysłowych – jest częstym powodem tego, że elewacje po kilku pierwszych latach zatracają swój pierwotny urok. Można się jednak przed tym uchronić, stosując specjalnie zaprojektowane materiały o zwiększonej – w stosunku do tradycyjnych rozwiązań – ochronie przed zabrudzeniem oraz udoskonalonych właściwościach samoczyszczących.

Kolor to nie wszystko

Wybierając tynk dekoracyjny na elewację naszego domu, często skupiamy się na jego kolorze, by dobrze korespondował ze stolarką okienną i drzwiową, dachem oraz otaczającym krajobrazem, tworząc z nimi spójną kompozycję. By jednak móc dłużej cieszyć się pięknym wyglądem fasady, warto zwrócić uwagę również na walory użytkowe warstwy dekoracyjne, takie jak trwałość, odporność na warunki pogodowe, zanieczyszczenia czy porażenia biologiczne. Dzięki temu nawet modna, ponadczasowa biel zachowa świeży wygląd przez lata.

Poszukując odpowiedniego rozwiązania warto postawić na paroprzepuszczalny, elastyczny tynk silikonowy o właściwościach samoczyszczących, a gdy zależy nam, by elewacja, bez względu na kolor i działające na nią czynniki atmosferyczne, najdłużej pozostałą czysta i utrzymała swoje walory estetyczne – wybrać rozwiązanie premium – tynk z efektem Drypor. Co nam on daje?

Prezencja na lata

1 2

O autorze