loader

Forum Ekonomiczne: Debata Premierów Polski i Czech

W debacie wzięli udział Prezes Rady Ministrów RP, Mateusz Morawiecki oraz Prezes Rady Ministrów Republiki Czeskiej, Petr Fiala. Za moderację odpowiadał Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. Debata traktowała o konsekwencjach wojny w Ukrainie w geopolityce, jak również roli Polski i Czech w wielowymiarowej pomocy Ukrainie.

Polska i Czechy znajdują się w czołówce wsparcia, biorąc pod uwagę zarówno kwestie wojskowe tj. dostawy sprzętu i uzbrojenia, jak i polityczne oraz humanitarne. Tym bardziej istotna jest polsko-czeska współpraca w najbliższych miesiącach.

Obaj premierzy zwrócili uwagę na niespotykaną dotąd jedność europejskich społeczeństw w kontekście reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę. Idący za nią zryw społeczny, pociągnął za sobą odpowiedź europejskich rządów.

24 lutego 2022 stanowi zatem punkt zwrotny w geopolityce. Według Mateusza Morawieckiego, w tym momencie liczy się mocny głos i racja osób, które od lat przedstawiały wizję świata w sposób spójny. Przykładem takich państw są Polska i Czechy, które przestrzegały przez imperialną polityką zagraniczną Rosji, a w tym momencie udzielają Ukrainie efektywnego wsparcia. Chociaż pomoc finansowa płynie ze strony wszystkich państw wolnego świata, a Polska i Czechy są liderami w wywieraniu nacisku na partnerów w Zachodniej Europie.

Dotyczy to również polityki energetycznej, której założenia z poprzedniego roku legły w gruzach. Obecnie należy przedefiniować jej cele i zastanowić się nad nową wizją bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Ponownie, zarówno Polska, jak i Czechy głośno mówią o potrzebie budowania nowej polityki energetycznej, która nie może być uzależniona od państw rządzonych autorytarnie oraz o zwiększaniu odporności Unii Europejskiej w wymiarze gospodarczym.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze