loader

Farmy wiatrowe RWE

W połowie kwietnia 2009 RWE zainstalowało pierwsze turbiny na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki w województwie podlaskim docelowo będzie się składać z 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Po podłączeniu do sieci, turbiny będą wytwarzać łącznie 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej około 40.000 gospodarstw domowych, o średnim statystycznym zużyciu 2000 kWh. Inwestycja zostanie oddana do użytku jesienią 2009 roku.

Poza budową turbin wiatrowych i ich fundamentów, projekt wiąże się również z budową lokalnych dróg dojazdowych oraz instalacją, podziemnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. RWE przyczynia się do rozwoju regionu dzięki nowym miejscom pracy, rozbudowie lokalnej infrastruktury i podatkom płaconym do gmin, na terenie których powstanie farma wiatrowa. Ponad sto osób z okolicznych miejscowości pracowało przy realizacji, w fazie budowy – co stanowiło realne wsparcie dla regionu.

„Wierzę w zrównoważony miks energetyczny i w to, że w Polsce jest możliwa jednoczesna rozbudowa różnych źródeł energii, stosujących zarówno węgiel, gaz, energię jądrową jak i źródła odnawialne. Natomiast Węgiel będzie w Polsce, w długofalowej perspektywie, odgrywał dominującą rolę, dlatego też planujemy w zainwestować, wspólnie z Kompanią Węglową, w najnowocześniejszą elektrownie węglową na Śląsku. Planujemy zakończyć inwestycjęw 2015 roku. Równocześnie RWE, żeby wesprzeć polski sektor energii odnawialnej, intensywnie inwestuje również w elektrownie wiatrowe na Mazurach, Pomorzu i w województwie wielkopolskim.”– powiedział Filip Thon, prezes RWE Polska.

„Budowa farmy wiatrowej w Suwałkach jest znaczącym krokiem w rozwoju naszej działalności w obszarze energii odnawialnej w Polsce. Naszym celem jest oddanie do użytku lub rozpoczęcie budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 4.500 MW do 2012 roku w Europie. Żeby go osiągnąć będziemy przeznaczać na inwestycje przynajmniej miliard euro rocznie. Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo – Wschodniej ma najlepsze warunki wietrzne do instalowania turbin wiatrowych. To świetny punkt wyjścia, żeby zapewnić stabilne i wydajne wytwarzanie energii, wspierając przy tym realizację  celów Unii Europejskiej i polskiego rządu.” – powiedział Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze