loader

Edukacja bez barier: Katarzyna Lubnauer promuje nowoczesność i równość w opolskich szkołach

Dzieci stojące w klasie twarzą do dorosłych, prawdopodobnie podczas szkolnego wydarzenia lub prezentacji.

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer podczas swojej niedawnej wizyty w województwie opolskim zainaugurowała Dzień Nowych Technologii w Edukacji, manifestując tym samym zaangażowanie w integrację innowacyjnych metod nauczania. Spotkanie z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Ekonomicznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu oraz Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki stanowiło doskonałą okazję do zaprezentowania korzyści płynących z wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Podczas swojego wystąpienia wiceminister Lubnauer ogłosiła również decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej o przywróceniu poprzedniej liczby godzin języka niemieckiego dla mniejszości. Inicjatywa ta ma na celu ujednolicenie wymiaru godzin nauczania języków mniejszości w Polsce, co jest krokiem w kierunku promowania równości w systemie oświaty.

„Normalnością jest traktowanie równo wszystkich mniejszości w Polsce, w tym także mniejszości niemieckiej,” zaznaczyła Sekretarz Stanu w MEN. Wiceminister podkreśliła także, że od 1 września 2024 roku uczniowie należący do mniejszości niemieckiej będą mogli korzystać z trzech godzin nauki języka tygodniowo – tak samo jak uczniowie innych mniejszości.

Wizyta była również okazją do zwrócenia uwagi na bogactwo, jakie różnorodność etniczna i językowa wnosi do narodu polskiego. „Różnorodność ubogaca naród. Jeżeli mamy w Polsce Kaszubów, Ślązaków, Litwinów, mniejszość niemiecką, ukraińską, białoruską, to wszyscy jesteśmy dzięki temu bogatsi,” dodała Lubnauer.

Zmiany w przepisach dotyczących warunków i sposobu nauczania mniejszości narodowych i etnicznych są odpowiedzią na potrzebę podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, i językowej uczniów. Nowelizacja rozporządzenia, podpisana przez Minister Edukacji Narodowej Barbarę Nowacką, weszła w życie 2 lutego 2024 roku, stanowiąc ważny krok w kierunku wspierania edukacji inkluzji i różnorodności.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze