loader

Amerykanie bogatsi o 2 bln USD

O tyle wzrósł majątek amerykańskich gospodarstw domowych w II kw. 2009 r. To głównie zasługa wyhamowania spadków cen nieruchomości oraz najsilniejszego odbicia giełdowych indeksów od kilku lat.

Trzydniowa seria wzrostowa na Wall Street została wczoraj przerwana minimalnymi spadkami indeksów, ale zanim to nastąpiło obserwowaliśmy wyznaczenie nowych lokalnych szczytów.

Regulacje systemu finansowego w USA i Europie po wielomiesięcznych negocjacjach nabierają właśnie rozmachu. Mało kto już pamięta jak wielki wpływ na wyhamowanie spadków na światowych giełdach miało ograniczenie zastosowania instrumentu krótkiej sprzedaży, a kolejnym krokiem amerykańskich władz jest zakaz tzw. flash tradingu, pozwalającego najbardziej liczącym się graczom na rynku składać zlecenia szybciej niż zwykli inwestorzy. W Unii Europejskiej wkrótce powinny wejść w życie przepisy regulujące system wynagrodzeń managerów, a na obu kontynentach regulatorzy chcą ograniczyć zakres kompetencji agencji ratingowych.

W piątek w Japonii inwestorzy pozbywali się akcji, po tym jak rządząca, a do niedawna opozycyjna partia, zapowiedziała ograniczenie programów pomocowych w drugiej największej gospodarce świata. Indeksy giełdowe o mniej niż 1 proc. spadały w Tokio, Hong Kongu, Szanghaju czy Australii. Agencja Bloomberg opublikowała informację, z której wynika, że majątek gospodarstw domowych (rozumiany jako aktywa netto) w USA wzrósł w II kw. 2009 r. po raz pierwszy od dwóch lat i osiągnął wartość 53,1 bilionów USD (2 bln więcej niż przed kwartałem). Problem polega niestety na tym, że większość tego majątku ulokowana jest w mało płynnych aktywach, jak nieruchomości czy fundusze emerytalne.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze