loader

Policz swój ślad węglowy z kalkulatorem banku Credit Agricole

Osoba korzysta z laptopa wyświetlającego kalkulator online do wyceny nieruchomości. Na biurku obok laptopa widoczna jest mała roślina doniczkowa.

Picie kawy, wyjście do restauracji czy kina oraz zrobienie prania – każda czynność zostawia ślad. To ślad węglowy, który pokazuje nasz wpływ na klimat. Jak w kilka minut policzyć, w jakim stopniu przyczyniamy się do emisji gazów cieplarnianych do atmosfery? Z pomocą przychodzi przyjazny kalkulator dla osób indywidualnych, przygotowany przez bank Credit Agricole we współpracy ze start-upem TerGo.

 

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla, metanu czy podtlenku azotu), jakie zostawia w atmosferze każda czynność. Emisje biorą się głównie ze spalania paliw kopalnych. Ich sumę można także policzyć dla produktów i usług oraz dla różnych aktywności człowieka. Bank Credit Agricole przygotował specjalny kalkulator, dzięki któremu każdy może sprawdzić swój indywidualny ślad węglowy.

 

– Jednym z głównych założeń naszej strategii jest działanie na rzecz klimatu i gospodarki niskoemisyjnej. Chcemy odgrywać istotną rolę w zielonej transformacji i wspierać w niej naszych klientów biznesowych i indywidualnych. Dlatego – obok innych inicjatyw – uruchomiliśmy kalkulator śladu węglowego. Jestem głęboko przekonany, że ta wiedza jest potrzebna każdemu z nas. Bez informacji, jaki faktycznie mamy wpływ na środowisko, nie jako grupa, ale indywidualnie, trudno będzie zmienić nasze codzienne nawyki – mówi Jędrzej Marciniak, wiceprezes zarządu banku Credit Agricole.

 

Kalkulator śladu węglowego jest dostępny w dwóch wersjach. Wypełnienie podstawowej zajmuje około trzy minuty, co wystarczy na uzyskanie wyniku szacunkowego. Do wyliczeń szczegółowych należy wykorzystać wersję rozszerzoną, na którą trzeba poświęcić nieco ponad 10 minut. Każdy z łatwością odpowie na pytania w kategoriach dom, transport, podróże i styl życia. Narzędzie jest bezpłatne i można z niego skorzystać on-line w dowolnym momencie.

 

Kalkulator śladu węglowego banku Credit Agricole powstał przy współpracy z zaufanymi partnerami, co zapewnia wiarygodność wyliczeń na najwyższym poziomie. Od strony operacyjnej za narzędzie odpowiada start-up pozytywnego wpływu TerGo. Firma ta posiada prestiżowy certyfikat B Corp, który potwierdza, że dana organizacja prowadzi swój biznes w sposób odpowiedzialny, a także wykorzystuje swoje zasoby, by rozwiązywać istotne problemy społeczne i środowiskowe. Swoim patronatem kalkulator objął prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, znany i ceniony ekspert CSR i ESG w Polsce i na świecie. Niezależną weryfikację narzędzia przeprowadził prof. Walter Leal.

 

– Często spotykamy się z chęcią do ograniczania zmian klimatu, która jednak tylko czasami idzie w parze z dogłębną wiedzą o przyczynach ocieplania atmosfery. Kalkulator stworzony wspólnie z Credit Agricole pokazuje użytkownikom, że dokonując dobrych wyborów, w dłuższej perspektywie mają ogromny wpływ na zmiany na Ziemi. Dlatego to narzędzie doskonale wypełnia misję przybliżania tematyki dotyczącej klimatu w lekki, przystępny sposób – mówi Ewelina Sasin, COO i współzałożycielka TerGo.

 

– W przyjazny sposób prowadzimy edukację na temat śladu węglowego dla naszych klientów oraz wszystkich, którzy odwiedzą stronę internetową. Przy okazji będą mogli zapoznać się z ofertą zielonych produktów banku i dowiedzą się nie tylko jak to zrobić, aby realnie redukować swój ślad węglowy, ale także skąd wziąć na to środki – dodaje Ewa Deperas-Jarczewska, dyrektorka zespołu corporate sustainability w Credit Agricole.

 

Poprzez takie inicjatywy, jak udostępnienie kalkulatora śladu węglowego, bank Credit Agricole aktywnie włącza się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ: 4. Dobra jakość edukacji, 12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, 13. Działania w dziedzinie klimatu oraz 17. Partnerstwa na rzecz celów.

Z kalkulatora śladu węglowego przygotowanego przez Credit Agricole można skorzystać pod adresem: https://www.credit-agricole.pl/kalkulator-sladu-weglowego

O zrównoważonym rozwoju i ESG w banku Credit Agricole, w tym o produktach banku, można przeczytać na nowej stronie internetowej.

author avatar
Credit Agricole Bank Polska S.A.
Credit Agricole Bank Polska jest bankiem uniwersalnym, który od blisko 20 lat funkcjonuje na polskim rynku i jest jednym z najczęściej polecanych banków w Polsce. Działa w obszarze bankowości detalicznej, korporacyjnej, rolniczej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz w obszarze consumer finance. Jest częścią Grupy Crédit Agricole, która znajduje się wśród 10 największych banków na świecie pod względem wartości aktywów, działa w 47 krajach na świecie i obsługuje ponad 51 milionów klientów.
O autorze