loader

Reforma podatkowa ma wpłynąć na polskie inwestycje w Chile

Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że uzyskał zapewnienie od chilijskiego ministra finansów, iż polskie postulaty zostaną uwzględnione w nowej reformie podatkowej dotyczącej sektora górnictwa. To ważne informacje dla przyszłości inwestycji polskiego giganta górnictwa – KGHM w kopalni Sierra Gorda w Chile.

Sasin spotkał się z Ministrem Finansów Chile, Mario Marcelem, by omówić m.in. kwestie inwestowania w górnictwo oraz wpływ zmian w prawie na funkcjonowanie kopalni Sierra Gorda. Zmiany te mają związek z tzw. Royalty Minero, czyli podatkiem górniczym.

Pierwotny projekt nowelizacji prawa zakładał podniesienie podatku górniczego do 3% od wartości wyprodukowanej miedzi, co mogłoby negatywnie wpłynąć na cały sektor wydobywczy. Obecny projekt przewiduje łagodniejsze opodatkowanie, które ma uwzględniać wartość sprzedaży miedzi oraz zyski z działalności operacyjnej.

Wicepremier Sasin podkreślił wagę inwestycji w Sierra Gorda i zapowiedział dalszą współpracę z chilijskim rządem. Uzyskane zapewnienia dotyczą również niewprowadzenia niekorzystnych rozwiązań podatkowych aż do 2029 roku dla wspomnianej kopalni.

Projekt nowelizacji jest obecnie analizowany przez senacką Komisję Finansów i po rozpatrzeniu trafi ponownie do Izby Deputowanych. Rząd planuje przeprowadzić głosowanie nad projektem w bieżącym miesiącu. Wicepremier Sasin rozmawiał na ten temat z przewodniczącą Senackiej Komisji Górnictwa i Energii, Luz Elianą Ebensperger Orrego.

Miedź nabiera strategicznego znaczenia w obliczu transformacji energetycznej. Polski gigant górnictwa, KGHM, posiada złoża miedzi o łącznym potencjale wydobycia 40 mln ton na całym świecie, co daje Polsce znaczącą pozycję na rynku światowym.

Wicepremier podsumował, że rozwój KGHM jest w interesie Polski i Polaków, przynosząc znaczące wpływy do budżetu państwa oraz zatrudnienie dla wielu osób.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze