loader

Wyborcza gorączka na Węgrzech – Fidesz u progu historycznego starcia

 Ostatni miesiąc wyborczego wyścigu był naznaczony niespodziewanymi zdarzeniami, na czele z nagłym załamaniem się sytuacji geopolitycznej we wschodniej Europie. Orbán zdecydował się obrać bardzo neutralny kurs w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Tymczasem czołowi politycy zjednoczonej opozycji nawołują do większej solidarności z unijnymi działaniami. Wyraźna różnica zdań w tej kwestii spowodowała, że może być to istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji przez wielu wyborców. Kondycji Fideszu nie poprawia również pogłębiający się kryzys ekonomiczny, którego postępy zdecydowanie przyspieszyła sytuacja międzynarodowa. Wszystko to powoduje, że perspektywa ostatecznego rozstrzygnięcia wyścigu jest wciąż otwarta. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo zwycięstwa zjednoczonej opozycji wynosi 25%.

 

Fidesz wygra dzięki poparciu prowincji?

Na węgierskiej scenie politycznej, podobnie jak w Polsce, największe poparcie dla partii rządzącej zauważalne jest w mniejszych miejscowościach i wsiach, podczas gdy duże miasta stawiają na zjednoczoną opozycję. Prawidłowość ta czerpie swoje źródła zarówno w motywacjach ekonomicznych, jak i ideologicznych. Bardziej konserwatywna prowincja patrzy zdecydowanie przychylniejszym okiem na prawicowy rząd, podczas gdy duże miasta widzą perspektywę rozwoju kraju w liberalnej opozycji. Patrząc liczbowo, większa część elektoratu rezyduje w mniejszych aglomeracjach oraz wsiach, co powoduje, że rozkład poparcia jest korzystny dla Fideszu. Efekt ten potęgują również niedawne zmiany w ordynacji wyborczej, mogące być źródłem korzystniejszego dla władz rozstrzygnięcia. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Fidesz-KDNP ma 83,3% szans na zwycięstwo w kwietniowych wyborach parlamentarnych. 

 

Prognoza wyników

Biorąc pod uwagę średnią sondażową i najnowsze zmiany w sytuacji geopolitycznej należy spodziewać się bardzo zaciętej walki o wyborcze zwycięstwo. Eksperci podkreślają jednak, że przewaga Fideszu jest znacząca nie tylko na polu sondażowym. Przekaz partii rządzącej dominuje w mediach, a kampania Fideszu była znacznie lepiej dofinansowana niż starania opozycji. Z tych powodów najbardziej prawdopodobne jest kolejne zwycięstwo Viktora Orbána. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Fidesz-KDNP ma 58,1% szans na uzyskanie wyniku wyższego niż 49% głosów. 

author avatar
PiotrNowacki
O autorze