loader

W tej branży zarabia się czterokrotność średniej krajowej

Średnio 3 oferty pracy czekające na kandydata, prawie pewna kontroferta od aktualnego pracodawcy i wzrost zarobków o nawet ¼ od początku roku – takiej sytuacji na polskim rynku pracy jeszcze nie było. Doświadczają jej właśnie specjaliści IT. To już nie jest tylko „rynek pracownika”, to prawdziwa gorączka.

COVID dotknął branżę IT w znacznie mniejszym stopniu niż pozostałe. Firmom z tego sektora udzieliła się wprawdzie globalna niepewność – wiele zamroziło nowe projekty i procesy rekrutacyjne. Także specjaliści IT wstrzymywali się ze zmianą zatrudnienia – stara firma, nawet jeśli nie idealna, wydawała się lepsza „na przeczekanie”. Szybko okazało się, że tę stagnację trzeba nadrobić, bo wiele dziedzin życia przeniosło się on-line. Od początku pandemii Europa doświadczyła większego rozwoju technologicznego, niż w całej poprzedniej dekadzie. A to wymaga armii ekspertów IT. Technologiczny rynek pracy nie był tak chłonny od 20 lat. Zapotrzebowanie na kadry wzrosło od początku pandemii o prawie 150%.

Wysokie zarobki specjalistów IT

Od początku roku w Europie płace specjalistów IT, czyli ekspertów w konkretnych obszarach z min. 5-letnim doświadczeniem, wzrosły średnio o 30%. W Polsce jest tylko niewiele gorzej. Wg danych Awareson, firmy doradczej specjalizującej się w rekrutacjach IT i SAP, w maju średnie wynagrodzenia kontraktorów (zlecenia B2B, zwykle trwające ok. 1 roku) wyniosło 24 853 zł netto – to o 24% więcej niż w styczniu. Z kolei płace ekspertów etatowych wzrosły o 14% do 24 727 zł brutto. To poziomy nie notowane w historii tej branży w Polsce.

Wzrost płac wynika nie tylko z konieczności obsadzenia wielu stanowisk, ale także presji z Zachodu. Przed pandemią zagraniczne firmy wymagały od polskich ekspertów regularnych podróży – na tydzień-dwa w miesiącu. Lockdown zweryfikował te realia
– okazało się, że praca dla zagranicznej firmy jest możliwa w pełni zdalnie. To, i niezwykle rozgrzany zagraniczny rynek sprawiło, że zachodnie korporacje i software housy chętniej sięgnęły po Polaków, oferując im tamtejsze stawki.

Po najlepszych ustawia się kolejka

Już od kilku lat do kandydatów z branży IT trafiało od rekruterów po kilka ogłoszeń ws. pracy miesięcznie. Teraz to kilka dziennie. 78% specjalistów w ogóle nie szuka pracy, zaś Ci którzy się zdecydują dostają ostateczne oferty pracy średnio z 3 różnych firm. Dotąd kolejka pracodawców ustawiała się po wybitnych specjalistów i ekspertów od rzadkich technologii, teraz wystarczy być już zwyczajnie dobrym.

1 2

O autorze