loader

Osiem medali dla reprezentacji Polski na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w boksie – Kielce 2021

Świetnie zaprezentowali się reprezentanci Polski podczas zakończonych w piątek Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w boksie, które odbyły się w Kielcach. Biało-czerwoni zdobyli łącznie osiem medali. 

To wielki sukces polskiego boksu i powód do optymizmu na przyszłość. Serdecznie gratuluję wszystkim naszym medalistom. Była to pierwsza, historyczna impreza tej rangi organizowana w Polsce. Możemy być dumni ze sposobu, w jaki przebiegła impreza, z jej profesjonalnego przygotowania i jakości sportowej rywalizacji, której byliśmy świadkami – mówiła na zakończenie mistrzostw wiceminister Anna Krupka.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu była gościem turnieju finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Świata, wzięła udział w dekoracji zwycięzców i uroczystym zakończeniu niemal dwutygodniowego wydarzenia o randze mistrzowskiej.

Polska, pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, nie boi się wyzwań związanych z organizacją imprez o randze międzynarodowej. Od początku wspieramy sportowców oraz związki sportowe w tym, aby przygotowania do startów, jak i same imprezy sportowe, przebiegały bez zakłóceń. To bardzo ważne w czasie, gdy wiele krajów odwołuje duże wydarzenia sportowe i okazji do rywalizacji nie ma wiele. Dzięki Młodzieżowym Mistrzostwom Świata w Kielcach młodzi zawodnicy mieli szansę zmierzyć się w sportowej walce ze swoimi rówieśnikami z całego globu – powiedziała wiceminister.

Na ringu w kieleckiej Hali Legionów przez ostatnie dwa tygodnie rywalizowało ponad 400 zawodniczek i zawodników z 51 krajów świata. Wśród nich nie zabrakło mocnej, 20-osobowej reprezentacji Polski – 10 zawodniczek i 10 zawodników, którzy świetnie zaprezentowali się na tle konkurencji. Aż 7 z 10 zawodniczek naszej kadry sięgnęło po medale (2 srebrne, 5 brązowych). Ósmy krążek dla biało-czerwonych (srebro) wywalczył Jakub Straszewski.

Cieszę się, że nareszcie możemy świętować także medal Polaka wśród mężczyzn. Przed startem rywalizacji mówiłam, iż mam nadzieję, że nasi młodzi pięściarze nawiążą do sukcesów polskiego boksu sprzed lat – i tak się stało. Mam nadzieję, że sukces Jakuba Straszewskiego będzie motywacją dla kolejnych naszych kadrowiczów i przywróci im wiarę, że Polacy mogą wygrywać na ringach bokserskich podczas najważniejszych światowych imprez – mówiła Anna Krupka.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Kielcach były doskonałą promocją polskiego boksu, a także miasta i regionu. Pozdrawiam wszystkich uczestników mistrzostw, dziękuję za rywalizację w duchu fair-play, a naszej reprezentacji jeszcze raz gratuluję spektakularnego sukcesu! – zakończyła wiceminister.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w boksie – Kielce 2021

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w boksie zakończyły się wielkim sukcesem reprezentacji Polski, która łącznie zdobyła aż osiem medali, należąc do najlepszych zespołów podczas kieleckiego czempionatu.

Wśród pań tytuły wicemistrzyń świata wywalczyły Natalia Kuczewska (48 kg) i Barbara Marcinkowska (69 kg). Brązowe medale zdobyły w Kielcach: Karolina Ampulska (54 kg), Wiktoria Tereszczak (64 kg), Daria Parada (75 kg), Martyna Jancelewicz (81 kg) i Oliwia Toborek (+81 kg). 

Doczekaliśmy się także medalu wśród mężczyzn – srebrny medal w wadze ciężkiej wywalczył Jakub Straszewski. Na taki sukces czekaliśmy aż 9 lat.

Obfitujące w medale Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Kielcach to sygnał, że polski boks – zwłaszcza w wydaniu kobiecym – mocno się rozwija i jest na najwyższym światowym poziomie. Warto przypomnieć, że Polki spisały się świetnie także na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy Juniorów w Budvie, kiedy to zdobyły 6 medali (2 złote, 1 srebrny, 4 brązowe). 

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wsparło organizację imprezy w Kielcach kwotą 800 000 zł.

1 2

O autorze