loader

Większość Polaków nie oszczędza na przyszłą emeryturę

Zaledwie 13% Polaków odkłada dodatkowe środki na przyszłą emeryturę, a 55% ani nie oszczędza ani tego nie planuje, wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), dokonanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

„Mimo, że Polacy postrzegają swoją sytuację materialną na emeryturze jako słabą, skłonność do przeznaczania środków na przyszłość jest bardzo niska”- powiedziała dziennikarzom socjolog w CBOS Barbara Badora.
Większość Polaków w wieku produkcyjnym uważa, że ich emerytura z I (ZUS) i II (OFE) filaru będzie stanowić zaledwie 60-80% wysokości ostatniej pensji i nie będzie wystarczająca. Jednocześnie prawie 60% badanych twierdzi, że nie stać ich na oszczędzanie, choć połowa deklaruje możliwość odkładania miesięcznie pewnej sumy, a 2/3 respondentów jest skłonnych przeznaczać na przyszłą emeryturę kwotę poniżej 200 zł.
„Bardzo wiele osób nic nie robi, aby mieć tę emeryturę lepszą i większość daje uzasadnienie 'mnie na to nie stać’. Ale nie jest to wyłącznie kwestia możliwości finansowych. Ludzie nie widzą korzyści w tym co robią i tu dotykamy kwestii tzw. 'odroczonej gratyfikacji’. Problemem jest też stabilność systemu podatkowego i emerytalnego. W przypadku choćby kont IKE nawet argument uniknięcia podatku Belki nie jest wystarczającą zachętą”- powiedziała Dominika Maison z Domu Badawczego Maison.
Wśród osób, które dodatkowo oszczędzają największą popularnością cieszą się konta osobiste (31%) polisy ubezpieczeniowe (28%) oraz fundusze inwestycyjne (23%). Na IKE wskazało 15% z czego połowa to IKE z funduszami inwestycyjnymi.
„To, że konto osobiste postrzegane jest jako forma oszczędzania pokazuje, jak słaba jest wiedza ekonomiczna Polaków”- powiedziała Badora.
Z badania wynika także, że około 1/3 Polaków nie ma zdania w kwestii najlepszych sposobów oszczędzania, nie umie też oszacować wysokości swojej przyszłej emerytury. Problemem jest także brak umiejętności porównania różnych form oszczędzania.
Badanie zostało przeprowadzone na 1000 – osobowej grupie losowej dorosłych Polaków metodą bezpośrednich wywiadów ankieterskich w dniach 8-13 maja 2010 r.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze