Sylwestrowe wydatki o jedną trzecią wyższe niż przed rokiem
Mimo że Sylwester zwykle kojarzy się z ekstrawagancją i spektakularnymi fajerwerkami, większość Polaków wita Nowy Rok w bardziej stonowany sposób – przede wszystkim w domowym zaciszu. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zlecenie BIG InfoMonitor, aż 63% Polaków planuje spędzić tę noc w domu, otoczeni przez najbliższych. Tylko niewielki odsetek decyduje się na bardziej wyjątkowe celebrowanie: 25% na prywatki u siebie lub u znajomych, 4% na wyjazdy, 3% na imprezy w lokalach, a jedynie 2% na wydarzenia kulturalne lub plenerowe. Mimo to, średnie wydatki na Sylwestra wzrosły z 195 zł w roku poprzednim do 258 zł, co jest oznaką optymizmu ekonomicznego wśród tych, którzy planują świętowanie.
Inflacja nie powstrzymuje Polaków od planowania sylwestrowych wydatków, choć wpływa na ich decyzje – jedna czwarta deklaruje, że z powodu rosnących kosztów wyda mniej. Jednakże, świętowanie Nowego Roku jest mocno zakorzenione w tradycjach i wzorcach kulturowych, jak wskazuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor (Grupa BIK). Dla wielu, choć marzenia o zagranicznych wyjazdach czy sylwestrowym balu pozostają, realia często oznaczają spotkanie w gronie rodziny i znajomych.
Świętowanie Sylwestra i wydatki z tym związane różnią się w zależności od wieku i sytuacji materialnej. Młodzi i zamożni częściej decydują się na bardziej ekstrawaganckie formy obchodzenia tego dnia. Wśród młodzieży w wieku 18-24 lat, około 60% planuje różnego rodzaju aktywności sylwestrowe, w porównaniu do tylko 26% wśród osób w wieku 65 lat i więcej. Jednocześnie, większe środki finansowe zwiększają szansę na bardziej wystawne świętowanie – 60% zamożnych planuje świętować w porównaniu do zaledwie 10% osób żyjących w ubóstwie.
Nie bez znaczenia są nadchodzące tarapaty finansowe po okresie świątecznym, co może skłonić niektórych do bardziej oszczędnego podejścia do wydatków sylwestrowych. Nadmierne wydatki na Boże Narodzenie mogą odbić się na budżecie nawet do kwietnia, co podkreśla dr Rogowski. Problemy finansowe dotykają znacznej części populacji, a zaległości finansowe Polaków rosną.
Choć inflacja i różne wyzwania ekonomiczne wpływają na plany sylwestrowe Polaków, to wiele osób nadal planuje celebrować tę noc, choćby w mniejszym, bardziej intymnym gronie. Sylwester pozostaje ważnym momentem w kalendarzu wielu Polaków, symbolizującym zarówno pożegnanie starego roku, jak i nadzieję na nowy.