loader

Polacy przygotowują się na wyższe koszty ogrzewania

Nadchodząca zima przynosi Polakom wyzwania finansowe związane z kosztami ogrzewania. Z badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Netatmo, francuskiego producenta smart home, wynika, że ponad 70% Polaków spodziewa się wzrostu kosztów ogrzewania. Aż 60% ankietowanych deklaruje chęć oszczędzania, a najpopularniejszym sposobem na ograniczenie wydatków będzie obniżenie temperatury w domach i mieszkaniach o 1 do 6 stopni Celsjusza.

Wyniki badania wskazują, że 39% respondentów spodziewa się wzrostu wydatków na ogrzewanie o 1-20%. Trzy czwarte ankietowanych uważa, że podwyżki rachunków za ogrzewanie nie przekroczą 40% w stosunku do poprzedniego roku. 39% twierdzi, że stać ich na maksymalnie 10% wyższe opłaty niż w poprzednim sezonie grzewczym. Tylko 4% ankietowanych jest przygotowanych na podwyżkę o 40%. Aż 10% deklaruje, że nie podoła żadnej podwyżce.

Zależność zdolności do radzenia sobie z podwyżkami od zarobków jest wyraźna. Osoby zarabiające mniej niż 2999 zł netto miesięcznie w większości nie poradzą sobie z podwyżkami wyższymi niż 20%. Z kolei w grupie zarabiającej powyżej 9000 zł netto, 15% jest w stanie udźwignąć podwyżkę o ponad połowę aktualnych kosztów.

Różnice w możliwościach finansowych są również widoczne w zależności od miejsca zamieszkania. W małych miejscowościach połowa mieszkańców jest w stanie poradzić sobie z podwyżką do 10%, a w dużych miastach 16% ankietowanych radzi sobie z podwyżkami nawet o 40%.

Oszczędzanie to główna strategia większości Polaków w obliczu wzrostu cen. Obniżenie temperatury w pomieszczeniach to najpopularniejsza metoda, wskazana przez 65% osób chcących oszczędzać. Inne metody to dodatkowa izolacja okien lub drzwi (40%) i zmiana źródła ogrzewania na tańsze (27%). Tylko 12% rozważa montaż inteligentnych urządzeń, takich jak termostaty.

Michał Sroka, ekspert Netatmo, podkreśla, że inteligentne urządzenia mogą być skutecznym sposobem na redukcję kosztów ogrzewania, oferując jednocześnie komfort i kontrolę nad zarządzaniem ciepłem.

Polacy najczęściej uważają, że optymalna temperatura w pomieszczeniach to 20 stopni Celsjusza. Jednak w obliczu rosnących kosztów, są gotowi do obniżenia temperatury nawet do 16 stopni Celsjusza lub mniej.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze