loader

Mija termin na złożenie informacji o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego

Miesiąc temu, 1 lipca 2021 r., weszły w życie „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” („DPSN2021”). Nowy zbiór zasad ładu korporacyjnego to odpowiedź m.in. na pytania: jak dobrze komunikować się z rynkiem? Jak sprawnie zarządzać spółką giełdową? I jak efektywnie ją nadzorować?

– Mamy nadzieję na zwiększenie zainteresowania tematyką Dobrych Praktyk, na swego rodzaju modę na ład korporacyjny w spółkach giełdowych. Wszystkie nowe elementy, które wprowadziliśmy do Dobrych Praktyk: związane z ESG, związane z zapewnieniem należytych praw akcjonariuszom, czy z dobrą komunikacją ze spółką, będą budować coraz lepszą pozycję spółki na rynku – powiedziała  Agnieszka Gontarek, dyrektor Działu Emitentów GPW, przewodnicząca Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego działającego przy GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

Moda na Dobre praktyki spowoduje, że tematyka corporate governance w spółce giełdowej zacznie pojawiać się również w raportach analitycznych. Tym celom ma służyć nowe narzędzie pokazujące jak spółki raportują, jakie wyjaśnienia zamieszczają w przypadku niestosowania zasad oraz jak plasują się na tle innych spółek w danym sektorze czy w danym segmencie – dodała. 

Wśród nowych elementów, które pojawiły się w nowych Dobrych Praktykach znalazły się zagadnienia ESG, które – jak podkreślają eksperci – odgrywają coraz większą rolę: – Spółki, które nie będą potrafiły dostosować się do agendy ESG, nie będą zarządzały ryzykami klimatycznymi i społecznymi związanymi z ładem korporacyjnym, mogą mieć trudności i być narażone na straty, ponieważ w długim okresie będą miały trudności z pozyskaniem finansowania zewnętrznego. Takie spółki mogą też być niżej wyceniane, mieć trudności z uzyskaniem kontraktorów i partnerów w łańcuchu dostaw czy klientów, którzy są coraz bardziej świadomi, a wreszcie talentów, pracowników – podkreśliła dr hab. Agnieszka Słomka-Gołębiowska, Profesor SGH, Przewodnicząca Rady Nadzorczej mBanku i Członek Rady Nadzorczej Budimex, Ghelamco oraz KA Światowego Programu Żywnościowego.

– W opinii publicznej coraz częściej pojawiają się dyskusje dotyczące ryzyk klimatycznych. Może się to przełożyć, zwłaszcza w pewnych branżach, na popyt klientów. Błędem jest zatem myślenie, że nie ma bezpośredniego związku między wynikami finansowymi spółki a ryzykami klimatycznymi, społecznymi i związanymi z ładem korporacyjnym – dodała.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze