loader

Wyniki branży leasingowej za 2017r.

Dynamika rynku leasingu w 2017 roku wyniosła 15,7 proc. To wynik porównywalny z ubiegłymi latami, co dowodzi, że Polacy doceniają korzyści związane z tą formą finansowania. Szczególnie istotny jest fakt, że największa część klientów firm leasingowych to sektor małych i średnich firm, które stanowią podstawę gospodarki kraju. To właśnie te podmioty, dzięki inwestycjom, mają realny wpływ na wzrost polskiego PKB, które w ubiegłym roku osiągnęło poziom niespotykany od 2011 roku.

 

Warto zwrócić uwagę na ponad 20 proc. wzrost wartości finansowania maszyn i urządzeń. W szerszym ujęciu, dane te to dobry miernik rozwoju gospodarczego sektora MŚP, które dla firm leasingowych są głównymi klientami. Tak duży wzrost w kolejnym kwartale z rzędu jest dowodem, że chęć inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw w nowoczesne technologie jest bardzo wysoka.

 

Wzrost wartości rynku leasingu wynika częsciowo z konieczności inwestycji przedsiębiorstw. Konkurencja pomiędzy firmami produkcyjnymi na rynku europejskim jest bowiem coraz większa, co z jednej strony jest dobre dla polskich firm – mogą one bowiem łatwiej docierać na nowe rynki – z drugiej jednak może oznaczać konieczność większe rywalizacji na rodzimym rynku. Dlatego inwestycje m.in. w technologie związane z digitalizacją produkcji, ograniczeniem przestojów i przerw, czy zwiększeniem elastyczności produkcji są koniecznością. Wymagają one jednak znacznych nakładów finansowych. To właśnie w takich przypadkach doskonale sprawdza się leasing.

1 2

O autorze