loader

Transakcje zagwarantuje KDPW_CLEARPOOL

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych powołał do życia spółkę KDPW_CLEARPOOL, która będzie pełnić funkcję tzw. gwaranta rozliczeń transakcji. To pierwszy krok w kierunku wydzielenia ze struktury KDPW izby rozliczeniowej działającej w oparciu o powszechnie stosowaną na świecie formułę centralnego kontrpartnera (ang. central counterparty – CCP). Gwarant będzie dysponował własnym kapitałem, który  będzie mógł zostać użyty w ramach systemu gwarantowania rozliczeń. 

– Powołanie gwaranta w znaczący sposób wpłynie na poprawę postrzegania na arenie międzynarodowej całego polskiego rynku kapitałowego i z pewnością  podniesie nasze ratingi. Już sama zapowiedź utworzenia gwaranta, zapisana w strategii rozwoju KDPW, została dostrzeżona i wysoko  oceniona jako czynnik obniżający ryzyko rozliczeniowe – powiedziała Iwona Sroka, Prezes Krajowego Depozytu. 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze