loader

Polska i Czechy: Współpraca w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu

Wicepremier Jacek Sasin rozmawiał z Ministrem Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, Jozefem Síkelą na temat bezpieczeństwa energetycznego regionu. Spotkanie miało na celu wypracowanie planu zwiększenia niezależności energetycznej od Rosji.

„W porozumieniu uznaliśmy, że należy wyeliminować rosyjską ropę i zbudować bezpieczeństwo energetyczne regionu na zasadach pełnej niezależności” – powiedział wicepremier Sasin po spotkaniu. W rozmowach uczestniczył także prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

PKN Orlen, jako właściciel Unipetrolu, firmy paliwowej działającej na rynku czeskim, pełni kluczową rolę w bezpieczeństwie paliwowym Republiki Czeskiej. Unipetrol planuje inwestycje w modernizację swoich aktywów rafineryjnych na terenie Czech, które mogą zostać utrudnione przez nowy czeski podatek od nadmiarowych zysków.

„Obecny kryzys energetyczny dotknął zarówno Polskę, jak i Republikę Czeską. Nowy podatek wprowadzony przez rząd czeski stanowi duże obciążenie dla Unipetrolu, który ma ambitne plany inwestycyjne” – wyjaśniał wicepremier Sasin.

Obie strony wyraziły gotowość do kompromisu i stworzenia warunków umożliwiających dalszy rozwój i inwestycje Unipetrolu. W tym celu powołany został specjalny zespół roboczy, który ma kontynuować rozmowy i wypracować kompromisowe rozwiązania.

„Polska i Czechy mogą być stabilizatorem energetycznym regionu. Będziemy poszukiwać dróg pogodzenia z pozoru wykluczających się mechanizmów, tj. z jednej strony systemu podatkowego, a z drugiej planów inwestycyjnych Unipetrolu” – zaznaczył wicepremier Sasin.

Podkreślając wagę solidarności w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i kryzysu energetycznego, wicepremier Sasin powiedział, że Polska jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego regionu. „Ogromna w tym rola PKN Orlen, który z koncernu narodowego stał się koncernem środkowo-europejskim, z ambicjami aby rozszerzać swoją działalność na kolejne rynki międzynarodowe”.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze