Polska i Czechy: Współpraca w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu
Wicepremier Jacek Sasin rozmawiał z Ministrem Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, Jozefem Síkelą na temat bezpieczeństwa energetycznego regionu. Spotkanie miało na celu wypracowanie planu zwiększenia niezależności energetycznej od Rosji.
„W porozumieniu uznaliśmy, że należy wyeliminować rosyjską ropę i zbudować bezpieczeństwo energetyczne regionu na zasadach pełnej niezależności” – powiedział wicepremier Sasin po spotkaniu. W rozmowach uczestniczył także prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.
PKN Orlen, jako właściciel Unipetrolu, firmy paliwowej działającej na rynku czeskim, pełni kluczową rolę w bezpieczeństwie paliwowym Republiki Czeskiej. Unipetrol planuje inwestycje w modernizację swoich aktywów rafineryjnych na terenie Czech, które mogą zostać utrudnione przez nowy czeski podatek od nadmiarowych zysków.
„Obecny kryzys energetyczny dotknął zarówno Polskę, jak i Republikę Czeską. Nowy podatek wprowadzony przez rząd czeski stanowi duże obciążenie dla Unipetrolu, który ma ambitne plany inwestycyjne” – wyjaśniał wicepremier Sasin.
Obie strony wyraziły gotowość do kompromisu i stworzenia warunków umożliwiających dalszy rozwój i inwestycje Unipetrolu. W tym celu powołany został specjalny zespół roboczy, który ma kontynuować rozmowy i wypracować kompromisowe rozwiązania.
„Polska i Czechy mogą być stabilizatorem energetycznym regionu. Będziemy poszukiwać dróg pogodzenia z pozoru wykluczających się mechanizmów, tj. z jednej strony systemu podatkowego, a z drugiej planów inwestycyjnych Unipetrolu” – zaznaczył wicepremier Sasin.
Podkreślając wagę solidarności w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i kryzysu energetycznego, wicepremier Sasin powiedział, że Polska jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego regionu. „Ogromna w tym rola PKN Orlen, który z koncernu narodowego stał się koncernem środkowo-europejskim, z ambicjami aby rozszerzać swoją działalność na kolejne rynki międzynarodowe”.