loader

Polska kupi nowoczesne okręty podwodne

Wicepremier – minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podczas otwarcia konferencji branży obronnej Defence24 Day w Warszawie, poinformował, że Polska rozpoczyna realizację programu ORKA. Postępowanie, mające na celu zakup nowych okrętów podwodnych, zostanie uruchomione w tym roku.

Program ORKA ma na celu modernizację Marynarki Wojennej przez zakup nowoczesnych okrętów podwodnych, których misje charakteryzować się będą długotrwałością oraz wysoką pojemnością przenoszenia środków bojowych. „Pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą, zdolne do długotrwałego wyczekiwania na swój moment, by w odpowiednim czasie uderzyć, czy to w cel nawodny, czy w lądowy” – podkreślił wicepremier Błaszczak.

Minister obrony narodowej zaznaczył, że w proces modernizacji sił zbrojnych RP zaangażowany jest zarówno przemysł krajowy, jak i zagraniczny. Kluczowe dla bezpieczeństwa kraju jest posiadanie zarówno środków obrony, jak i narzędzi do precyzyjnego rażenia celów przeciwnika.

„Wzmacniamy nasze wojsko w każdej domenie. Na potrzeby Wojsk Lądowych zamówiliśmy czołgi K2 i M1 ABRAMS, haubice KRAB i K9, moździerze RAK i zestawy przeciwlotnicze POPRAD wyposażone w rakiety PIORUN, wyrzutnie rakietowe HIMARS i CHUNMOO. Siły Powietrzne otrzymają lekkie samoloty bojowe FA-50 i najnowocześniejsze samoloty V generacji F-35. Dla naszych samolotów F-16 zamówiliśmy pociski powietrze-ziemia JASSM o wydłużonym zasięgu, pozwalające razić cele nawet oddalone o 1000 km” – wyliczał wicepremier Błaszczak.

Podkreślając rosnące zdolności produkcyjne krajowego przemysłu zbrojeniowego, minister Błaszczak zaznaczył, że są one na tyle duże, że mogą nie tylko uzupełniać bieżące zapasy amunicji, ale także umożliwiać ofertę produktów dla partnerów zagranicznych.

Konferencja Defence24 Day to największe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone zagadnieniom obronności i bezpieczeństwa. Tegoroczna edycja koncentruje się na bezpieczeństwie w regionie w kontekście ostatniego ataku Rosji na Ukrainę. To ważne forum do dyskusji na temat kluczowych zagadnień z zakresu obronności państwa na arenie krajowej i międzynarodowej.

Inwestycja w okręty podwodne jest kolejnym krokiem Polski ku zwiększaniu swojej niezależności i bezpieczeństwa, na co wpływ ma również zaostrzający się klimat polityczny na świecie.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze