loader

Premier Mateusz Morawiecki: Eksport jest kluczowy na rynku rolnym

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że zapewnienie możliwości eksportu zboża jest kluczowe na rynku rolnym. Zasugerował, że rząd Polski podejmuje kroki w celu rozwiązania problemu nadwyżki zboża poprzez rozbudowę możliwości eksportowych, logistycznych i transportowych, a także podwyższenie stawek dopłat do zboża.

W celu zbadania sytuacji premier odwiedził port w Gdyni, gdzie znajduje się największy w Polsce terminal do przeładunku towarów masowych.

„Nie spoczniemy, dopóki razem z rolnikami nie doprowadzimy do tego, aby zboże w wystarczającej ilości mogło wyjechać z Polski” – powiedział premier podczas wizyty w Gdyni.

Z uwagi na napiętą sytuację na granicy z Ukrainą, rząd Polski rozpoczął rozbudowę możliwości eksportowych, logistycznych i transportowych. Dzięki tym działaniom, zdolności przeładunkowe polskich portów morskich, dotyczące zboża i innych produktów rolnych, wzrosły do ok. 1 mln ton miesięcznie.

Aby wspierać polskich rolników, rząd zdecydował się również zwiększyć stawki dopłat, co pozwoli rolnikom sprzedać swoje zboże i przygotować magazyny na nadchodzące żniwa. „Dzisiaj możliwości eksportowe i skupowe zostały zapewnione, a cena dla rolnika jest również opłacalna” – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Dopłata do sprzedanej od 15 maja pszenicy osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar. W przeliczeniu daje ok. 550 zł dopłaty do tony sprzedanej w tym czasie pszenicy.

W ramach inicjatywy zmieniono zapisy, dzięki którym dopłaty dla rolników przysługują do pierwszych 300 hektarów, niezależnie od wielkości gospodarstwa. To samo rozwiązanie stosuje się w przypadku dopłat do zakupu nawozów.

Premier podkreślił, że interwencja państwa była potrzebna, tak samo, jak miało to miejsce podczas kryzysów z węglem i gazem, które zostały skutecznie rozwiązane przez rząd.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze