loader

Premier: rolnictwo to wspaniały polski sektor eksportowy

– We wszystkich możliwych miejscach i na wszystkich możliwych etapach produkcji i sprzedaży będziemy wspierać polskiego rolnika i polskie rolnictwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w rodzinnym Gospodarstwie Ogrodniczym pana Jerzego Wilczewskiego w Białousach w woj. podlaskim. Premier podkreślił, że Polski Ład dla rolnictwa jest jednym z priorytetowych działań rządu.

Polski Ład dla rolnictwa to program, który pozwoli na szereg korzystnych zmian dla małych, średnich i dużych gospodarstw rolnych w całej Polsce.

– Nie ma spotkania, żeby posłowie z woj. podlaskiego nie mówili mi: Mateusz, nasze rolnictwo, rolnictwo tego regionu, to najlepsze rolnictwo w Europie. Pilnuj naszej ziemi. Tak zabieramy się za wszystkie tematy, które dotyczą Polskiego Ładu, Polskiego Ładu dla rolnictwa – zaznaczył szef rządu Mateusz Morawiecki.

Wyższa stawka dopłat za paliwo rolnicze ze 100 do 110 zł za ha, ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym, możliwość sprzedaży swoich produktów przez rolników w całej Polsce (do 100 tys. zł taka sprzedaż będzie nieopodatkowana) – to tylko niektóre zmiany, jakie zostały zapowiedziane w Polskim Ładzie dla rolnictwa.

Premier: eksport polskiego rolnictwa to bardzo jasno świecąca gwiazda

– Mamy najrozmaitsze gospodarstwa: małe, średnie, duże, hodowlane, uprawy ziemi. Dzisiaj jesteśmy w gospodarstwie pana Wilczewskiego. Ten gospodarz uprawia borówkę amerykańską na 600 hektarach. Jest wielkim eksporterem. Eksport polskiego rolnictwa to bardzo jasno świecąca gwiazda. Poprzez to dokonujemy jednocześnie przyciągnięcia kapitału do Polski, a także wzbogacają się polscy rolnicy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są rodzinne gospodarstwa rolne – zdrowa żywność, która ma krótką drogę “od pola do stołu” – dodał.

Borówka z podlaskiego gospodarstwa trafia do większości krajów europejskich, między innymi do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Norwegii, Danii, Finlandii, Włoch, a także do krajów bliskiego i dalekiego wschodu. Polska jest w czołówce światowych producentów borówek.

Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty do 100 tys. zł bez opodatkowania

Premier Mateusz Morawicki podczas wystąpienia podkreślił, że w ramach Polskiego Ładu rolnicy będą mieli większe możliwości. Jedną z kluczowych zmian jest uwolnienie rolniczego handlu detalicznego:

– Zwiększyliśmy pulę sprzedaży w Rolniczym Handlu Detalicznym z 40 tys. zł do 100 tys. zł bez podatku. Zerowy podatek dla wszystkich rolników, którzy chcą w mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła na rynki lokalne, ale nie tylko – powiedział szef rządu.

Rząd stawia na polskie produkty. Chce, aby obywatele mieli łatwiejszy dostęp do wyrobów lokalnych, a rolnicy większy zysk ze swojej pracy.

1 2

O autorze