Polski eksport potrzebuje wsparcia
Bankiem kredytującym polską transakcję eksportową nie musi być bank z kraju eksportera. Umowa kredytowa może zostać zawarta z dowolnym bankiem lub instytucją finansową w Polsce lub za granicą, które zaakceptują ryzyko transakcji i podejmą się jej finansowania.
Bank Gospodarstwa Krajowego w tym systemie wspierania eksportu nie udziela kredytów, występuje natomiast w roli administratora w imieniu Skarbu Państwa, dokonując wzajemnych rozliczeń dopłat i nadwyżek oprocentowania z bankami finansującymi polski eksport.
Na mocy przyjętego na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 28 lipca 2009 r. Rządowego Programu Wspierania Eksportu BGK udziela zagranicznym nabywcom (bezpośrednio lub poprzez bank nabywcy) kredytów finansujących zakup polskich towarów i usług. Środki z kredytów wypłacane są bezpośrednio krajowym eksporterom, a zagraniczni nabywcy po dostawie towaru/usługi, dokonują spłaty kredytów.
Finansowanie udzielane zagranicznym kredytobiorcom objęte jest ochroną ubezpieczeniową Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. która ubezpiecza je zarówno pod względem ryzyka politycznego, jak i handlowego.
Program rządowy zakłada następujące instrumenty finansowania polskiego eksportu:
Finansowanie średnio- i długoterminowe (okres kredytowania powyżej 2 lat):
•Kredyt dla nabywcy udzielany poprzez bank importera
•Kredyt dla nabywcy (produkt jest obecnie w trakcie wdrażania)
Finansowanie krótkoterminowe:
•Postfinansowanie akredytyw dokumentowych
•Dyskontowanie należności z akredytyw dokumentowych
Produkty w zakresie finansowania krótkoterminowego są stosowane dla akredytyw otwartych przez banki mające swoją siedzibę w krajach ryzyka nierynkowego.
Komentuje Jerzy Bujok, zastępca Sekretarza Generalnego Krajowej Izby Gospodarczej.