loader

Nowy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Polska Żegluga Bałtycka SA (PŻB) zamówiła nowy prom ro-pax o długości 216 metrów, szerokości ponad 28 metrów i blisko 3 kilometrach linii ładunkowej. Jednostka będzie mogła pomieścić ponad 100 ciężarówek, 200 samochodów osobowych i prawie 1000 pasażerów.

– To jest ostatni moment, abyśmy skutecznie wymienili flotę Polskiej Żeglugi Bałtyckiej i to robimy. Plan został nakreślony przez polski rząd. Trzy kolejne promy są budowane w polskich stoczniach nad Bałtykiem. Nie ma powodu, aby nasi dwaj armatorzy mieli być w jakiś sposób poszkodowani czy dyskryminowani i nie uczestniczyli w tym wielkim torcie do podziału, jakim jest rynek bałtyckich przewozów promowych – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Nowy prom dla PŻB jest wynikiem kontraktu zawartego w sierpniu 2022 roku, który przewiduje 10-letni czarter z opcją późniejszego zakupu. Prom został wybudowany przez włoską stocznię CN Visentini w Chioggia, a jego zwodowanie miało miejsce na początku kwietnia 2023 roku. Prace wykończeniowe i wyposażeniowe są obecnie w toku.

W drugiej połowie 2024 roku jednostka ma dołączyć do floty PŻB i obsługiwać trasę Świnoujście-Ystad. Pozyskanie nowego promu zwiększy konkurencyjność polskiego armatora, odmłodzi flotę i zabezpieczy interesy PŻB na Bałtyku. Prom będzie przystosowany do montażu instalacji LNG, co poprawi efektywność transportową i pomoże konkurować z innymi operatorami.

Wymiana i rozbudowa floty jest częścią strategii rozwoju PŻB. Kolejne promy dla polskich armatorów powstają w stoczni Remontowa Holding z Gdańska.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze