loader

Majówka nadchodzi. Przedstawiamy najbardziej zaskakujące nadużycia na L4 w Polsce

Majówka nadchodzi i z nią czas wypoczynku oraz urlopów, jednak często również okres wzrostu fałszywych zwolnień chorobowych. Eksperci z firmy doradczej Conperio, specjalizującej się w kwestiach absencji chorobowej, przygotowali listę najbardziej zaskakujących nadużyć na L4 w ostatnim roku.

Wśród nich znalazła się pracownica przebywająca na L4, która założyła własny gabinet masażu i każdego dnia przyjmowała kilka osób. Kontroler z firmy zamówił zabieg i potwierdził, że to właśnie osoba na zwolnieniu chorobowym prowadziła salon.

Inny przypadek to pracownik na L4, który został zastany podczas prowadzenia treningu piłki nożnej dla młodzieży. Kontrolerzy potwierdzili, że trener był aktywny zawodowo, a zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Ciekawym przypadkiem jest również kontroler, który odwiedził dom pracownika na L4, gdzie był on zastany podczas prowadzenia traktora. Mężczyzna podpisał protokół, przyznając się do naruszenia postanowień zwolnienia lekarskiego.

Na liście najbardziej zaskakujących nadużyć znalazł się również pracownik na zwolnieniu od psychiatry, który tłumaczył nieobecność podczas kontroli koniecznością spacerów. Okazało się, że w tym czasie przebywał na wakacjach na Majorce.

Często osoby na fałszywym L4 zdradzają się same, publikując zdjęcia z urlopu na portalach społecznościowych. Czasem to inni domownicy lub bliscy zdradzają pracowników na L4, jak w przypadku męża, który poinformował kontrolera, że jego żona poszukuje pracy za granicą.

Warto dodać, że te przypadki są jedynie wierzchołkiem góry lodowej, a problem fałszywych zwolnień chorobowych nie ustaje. Z tego powodu firmy zwiększają środki kontroli, aby wykryć i przeciwdziałać takim praktykom.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze