loader

Trusted Economy Forum 2023: Zaufanie kluczowe zarówno w sporcie, jak i w biznesie

Szymon Marciniak, uznany polski sędzia piłkarski, będzie gościem specjalnym na tegorocznej edycji Trusted Economy Forum. Wybitny arbiter, który prowadzi najważniejsze mecze rozgrywek klubowych i międzynarodowych, opowie o tym, co łączy sport i biznes oraz jakie cechy muszą posiadać dobry sędzia i dobry manager.

Trusted Economy Forum to jedna z największych konferencji w Europie, poświęconych transformacji cyfrowej, usługom zaufania i cyberbezpieczeństwu. Podczas swojego wystąpienia, Szymon Marciniak wyjaśni, dlaczego zarówno w sporcie, jak i w biznesie, zaufanie odgrywa kluczowe znaczenie.

Arbiter zwróci uwagę na to, że dobry sędzia, podobnie jak dobry manager, musi posiadać zestaw określonych cech. W przypadku przedstawiciela biznesu ważne jest odpowiednie zarządzanie zespołem i organizacją, z kolei sędzia musi panować nad zawodnikami i sztabami szkoleniowymi, aby emocje nie brały góry, a spotkanie nie wymknęło się spod kontroli.

„Najlepsi sędziowie piłkarscy to ci, którzy nie boją się ryzyka i pozwalają na grę na krawędzi faulu, ale zgodnie z przepisami. Zbyt częste chwytanie za gwizdek powoduje, że widowisko przestaje być atrakcyjne. Sędzia musi wiedzieć, kiedy powinien interweniować, która sytuacja jest istotna z perspektywy przebiegu meczu, bo może wpłynąć na jego wynik albo stanowi zagrożenie dla zdrowia zawodnika. Tego nie ma w żadnych podręcznikach, instrukcjach ani wytycznych. Niezbędne jest wyczucie, które zdobywa się poprzez doświadczenie” – tłumaczy Szymon Marciniak.

Prelegent zwróci uwagę również na rosnącą rolę technologii w zarówno w sporcie, jak i w biznesie. W przypadku pracy sędziego, nowe technologie ułatwiają pracę i pozwalają wyeliminować błędy, a także podejmować lepsze decyzje. Marciniak wspomina przykłady zastosowania goal-line technology czy VAR, które znacznie ułatwiają pracę arbitrów.

W kontekście biznesu, technologia odgrywa kluczową rolę w procesie budowania zaufania. Identyfikacja elektroniczna pozwala jednoznacznie określić tożsamość osoby, z którą zawierana jest transakcja w formie cyfrowej. Proces ten może odbywać się onsite, gdzie przedstawiciel banku czy firmy ubezpieczeniowej dokonuje weryfikacji tożsamości, bądź online, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub metod bankowych oraz hybrydowej. Identyfikacja elektroniczna powinna być zintegrowana z platformą zarządzania dokumentami elektronicznymi oraz zdefiniowanymi wcześniej procesami biznesowymi. Inny ważnym elementem ekosystemu usług zaufania są e-Doręczenia, które umożliwiają przesyłanie listów poleconych za potwierdzeniem odbioru w postaci cyfrowej. Co ważne, cała korespondencja dostępna jest w jednym miejscu wraz z dowodami nadania, realizacji i doręczenia.

Sukces Szymona Marciniaka jest dowodem na to, że dzięki ciężkiej pracy można odnieść sukces na międzynarodowej arenie. Mimo, że polska liga piłkarska nie należy do najmocniejszych, Polska może pochwalić się arbitrem, który jest w światowej czołówce i sędziuje najważniejsze spotkania. Podobny przykład w świecie biznesu stanowi Asseco, polska firma, która skutecznie konkuruje na rynkach międzynarodowych i w ciągu 32 lat stało się jednym z największych przedsiębiorstw technologicznych w Europie.

Trusted Economy Forum to wydarzenie, które zgromadzi przedstawicieli najważniejszych obszarów gospodarki cyfrowej i e-commerce. Uczestnicy konferencji będą mogli wybrać jedną z dwóch ścieżek tematycznych: technologiczno-biznesową i ekspercką. Podczas wydarzenia poruszane będą zagadnienia związane z wykorzystaniem technologii w obliczu współczesnych wyzwań gospodarczych, optymalizacji procesów oraz poprawy doświadczeń klienta; jak technologia ułatwia zapewnienie zgodności z regulacjami oraz poznanie najnowszych trendów z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Partnerem merytorycznym Trusted Economy Forum jest Obserwatorium.biz. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym takich organizacji, jak Związek Cyfrowa Polska, European Signature Dialog, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK), Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), Federacja Przedsiębiorców Polskich czy Związek Pracodawców Lewiatan.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze