Kongres Dobrych Praktyk wypracował nowe zalecenia dla spółek giełdowych
1/4 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych wzięła udział w Kongresie Dobrych Praktyk Spółek Giełdowych, by czerpać z wiedzy ekspertów oraz doświadczenia liderów dobrych praktyk, w tym BNP Paribas, PZU, Ten Square Games S.A., Lotte Wedel. Tematem przewodnim były nowe, dobre praktyki, czyli zbiór zasad ładu korporacyjnego, które szczególny nacisk kładą na raportowanie pozafinansowe oraz ESG.
Kongresowi przyświecał cel ułatwienia spółkom wdrożenia nowego zestawu dobrych praktyk spółek notowanych na GWP, zwanych DPSP2021, który zacznie obowiązywać od 1 lipca br. Istotną zmianą jest wprowadzenie zasady: stosuj lub wyjaśnij (comply or explain). Każda spółka jest obowiązana do publikacji aktualnej informacji stosowania poszczególnych zasad, a gdy któraś z zasad nie jest stosowana, spółka powinna wyjaśnić okoliczności i przyczyny nie stosowania zasad.
Capital24 był patronem medialnym Kongresu Dobrych Praktyk, który zgodnie z celem organizatorów miał pomóc spółkom, aby inspirując się przykładem liderów, mogły wdrożyć dobre praktyki.
Szczególny nacisk położony był na wdrożenie działań z zakresu ESG, czyli wpływu organizacji na ochronę środowiska, dbanie o społeczeństwo i wprowadzenie ładu korporacyjnego. Odpowiedzialny biznes to temat, który obecny jest w każdej branży. Działanie zgodnie ze zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością społeczną biznesu niesie ze sobą liczne korzyści, które podkreślali eksperci.
Realizując aspekty związane z ESG wierzymy, że pozyskamy nowych inwestorów długoterminowych, ale również klientów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na zrównoważony rozwój. To nowy i szybko rozwijający się sposób zarządzania, który z pewnością będzie zyskiwał na znaczeniu. Najlepsza rada dla mniejszych firm chcących wdrażać ESG, to zacząć od przeanalizowania swojego wpływu pod kątem społecznym i środowiskowym i wybrać najistotniejsze obszary, w których można zacząć działać małymi krokami – radziła Joanna Gorczyca, PZU.
Istotnym wymogiem, któremu będą musiały podołać spółki jest również zmniejszenie nierówności – według nowych zasad w zarządach spółek kobiety powinny stanowić co najmniej 30% członków.