loader

Kolejne domy modułowe z Polski dla uchodźców

– Sytuacja migracyjna na Cyprze w ciągu ostatnich trzech lat znacząco się pogorszyła. Dziś odpowiadamy na apel tamtejszego rządu i wysyłamy domy modułowe – podkreślił sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w związku z realizowanym transportem Polskiej pomocy do Cypru. – Przekazanie domów modułowych to zarówno gest solidarności z naszym partnerem w Unii Europejskiej i społecznością uchodźczą na Cyprze, jak i wkład w budowanie skutecznej, humanitarnej i bezpiecznej europejskiej polityki migracyjnej – dodał wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.

W ciągu ostatnich trzech lat do Cypru docierała coraz większa liczba uchodźców. Gros osób ubiegających się o azyl to uciekający przed konfliktem Syryjczycy, a także migranci z Indii, Bangladeszu, Kamerunu, Nigerii oraz innych kierunków. Liczba aplikacji rozpatrywanych w 2020 r. wzrosła do ok 14 tys. Odsetek uchodźców i osób ubiegających się o status uchodźcy stanowi 4% populacji tego niewielkiego państwa. Pozostałe państwa tzw. pierwszej linii, jak: Włochy, Hiszpania, Grecja i Malta odnotowują ten odsetek na poziomie 1%.

Polska i Cypr to państwa sobie przyjazne. To wypróbowani partnerzy nie tylko w wymiarze dwustronnym, ale także w ramach Unii Europejskiej, do której przystąpiliśmy w tym samym dniu. W trudnych chwilach przyjaciele muszą się wspierać – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ.

Dodatkowo jak zauważył wiceminister Szynkowski vel Sęk taka pomoc to także uczczenie przypadającej w tym roku 60 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Cyprem. Wyraził również nadzieję, iż dar z Polski przyczyni się do kolejnych 60 lat przyjaznej i owocnej współpracy.

Polska pomoc dla Cypru to odpowiedź na prośbę Ministra Spraw Wewnętrznych Cypru Nicosa Nourisa. Cypr potrzebuje wsparcia w zakresie rozbudowy tymczasowej infrastruktury mieszkaniowej dla nowoprzybyłych uchodźców. Dzięki dotacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz inicjatywie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) na Cypr trafi  80 domów modułowych.

Domy o wartości blisko 700 tys. zł,  docelowo trafią do nowobudowanego ośrodka dla uchodźców w miejscowości Limnes w dystrykcie Larnaka. Zapewnią one schronienie 240 osobom i zabezpieczą podstawowe potrzeby uchodźców związane z bezpieczeństwem, zachowaniem prywatności, a także higieny.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze