loader

Home office – jak zwiększyć możliwości swojego komputera?

Przejście na pracę zdalną to wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Spotkania osobiste zamieniły się w wideokonferencje, na wrażliwych danych firmowych pracujemy z domu, a od prywatnego komputera oczekujemy dobrej wydajności. Warto wiedzieć, jak wykorzystać i rozszerzyć możliwości swojego urządzenia tak, aby sprawnie i przyjemnie realizować codzienną pracę.

 

 

Praca zdalna wyzwaniem

W obecnym czasie wiele firm w Polsce zaczęło wdrażać model pracy zdalnej. Znaczna część z nich nigdy wcześniej nie stosowała takiej formy pracy i była do niej nieprzygotowana. Duży problem stanowiły braki w podstawowym sprzęcie, który trzeba było szybko zakupić. Dane porównywarki cenowej Ceneo.pl[1] pokazują, że od połowy marca bieżącego roku zainteresowanie laptopami w sklepach internetowych wzrosło o 41%, a monitorami – o 39%. Sprzedaż kamerek internetowych wzrosła natomiast aż o 1300%!

Podstawowym narzędziem niezbędnym dużej części pracowników do zdalnego wykonywania swoich obowiązków jest komputer. W zależności od wykonywanego zawodu wygodniej będzie postawić na laptop lub komputer stacjonarny. Laptop lepiej sprawdzi się, kiedy zależy nam na wygodzie, mobilności i czasie. Komputer stacjonarny preferują natomiast osoby wykonujące bardziej skomplikowane i obciążające operacje (np. grafik, fotograf, montażysta filmowy).

 

Dodatkowe peryferia

Wygodę pracy może polepszyć podpięcie do laptopa dodatkowej klawiatury oraz myszki. Godnym uwagi pomysłem jest inwestycja w dobrej jakości słuchawki wyposażone w funkcję redukcji hałasu otoczenia, która pozwoli skupić się na pracy, bez względu na warunki. Jeśli cały zespół przenosi się na pracę zdalną, a spotkania przyjmują formę wideokonferencji, to niezbędny jest mikrofon i kamerka internetowa. Taka ilość dodatkowych peryferiów jest problematyczna do obsłużenia w sporej części nowych modeli laptopów. Wynika to z faktu, iż w ostatnich latach producenci rezygnują z umieszczania w nich wielu portów, aby nowy sprzęt stawał się coraz mniejszy i bardziej poręczny.

W takim wypadku świetnym rozwiązaniem dla użytkownika może okazać się uniwersalny Hub USB-C, np. HUB5C od firmy Transcend. Gadżet ten rozszerza możliwości komputera i pozwala podłączyć do jednego portu USB nawet 6 urządzeń.

 

Komputer dobrze przygotowany

Aby prawidłowo przygotować komputer, należy zainstalować na nim narzędzia i aplikacje wykorzystywane w pracy oraz skuteczne oprogramowanie antywirusowe. Używając tego samego sprzętu do celów prywatnych oraz zawodowych, należy zachować szczególną ostrożność, ograniczyć niepotrzebne działania i odwiedzane strony do minimum.

Najbezpieczniejszym sposobem łączenia się z internetem w przypadku pracy zdalnej jest korzystanie z sieci VPN udostępnionej przez pracodawcę. Pozwala ona na szyfrowanie danych przesyłanych między komputerem a siecią, a co za tym idzie – bezpieczne posługiwanie się zasobami firmy.

1 2

O autorze