EY: 88% polskich firm wybiera hybrydowy model pracy
W ostatnich latach praca zdalna stała się nieodłącznym elementem funkcjonowania wielu firm w Polsce. Wyniki badania EY – „Praca zdalna po polsku” – pokazują, że aż 88% tych przedsiębiorstw postawiło na model hybrydowy, łączący elementy pracy zdalnej i stacjonarnej.
„Dla większości organizacji stał się nim model hybrydowy. Z jednej strony zapewnia on komfort pracownikom, z których wielu nie wyobraża sobie już pełnego tygodnia w biurze, z drugiej zaś umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpośredniej interakcji pomiędzy członkami zespołów” – mówi Witold Widurek, Partner w zespole People Advisory Services, EY Polska.
Wprowadzenie przepisów Kodeksu pracy regulujących pracę zdalną przyniosło liczne zmiany proceduralne. Badanie wykazało, że aż 89% ankietowanych firm przygotowało odpowiednie modyfikacje w postaci regulaminu pracy zdalnej.
„Firmy w Polsce bardzo dbają o zachowanie zgodności z wszelkimi podstawowymi procedurami. Muszą jednak pamiętać o weryfikacji poprawności obliczenia ryczałtu i profesjonalną waloryzację jego wysokości” – podkreśla Marta Larwa, Manager w zespole People Advisory Services, EY Polska.
Wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy nakładają na pracodawców obowiązek pokrywania wydatków związanych z pracą zdalną, co może odbywać się w formie ekwiwalentu lub ryczałtu. Aż 84% firm zdecydowało się na wypłatę ryczałtu, który w 88% przypadków wynosi pomiędzy 50 a 100 złotych.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na próbie ponad 300 przedstawicieli średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce, z czego 70% stanowili pracownicy firm zatrudniających ponad 250 osób.