loader

Prezydent A. Duda w Słowenii: Partnerstwo, Bezpieczeństwo i Współpraca

Dwóch urzędników przemawiających na podium z flagami Słowenii i Unii Europejskiej w tle.

Prezydent RP Andrzej Duda odbył oficjalną wizytę w Słowenii, spotykając się z Prezydent Natašą Pirc Musar. W czasie wspólnych rozmów omówiono szereg kwestii dotyczących bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie i w Strefie Gazy, a także propozycji podniesienia wydatków na obronność w państwach NATO.

Wspólne wartości i brak poważnych sporów stanowią podstawę relacji między Polską a Słowenią, jak podkreślił Prezydent Duda na wspólnej konferencji prasowej: „Jesteśmy dzisiaj w tych największych międzynarodowych wspólnotach i – co ważne – nie ma między nami żadnych poważnych tematów spornych.”

Omawiając kwestię konfliktu na Ukrainie, Prezydent Duda zwrócił uwagę na konieczność obrony Ukrainy przed rosyjską agresją oraz na odpowiednie działania, jakie może podjąć NATO i jego sojusznicy. „Pytanie jest, jak się uchronić przed ewentualnymi dalszymi imperialnymi zakusami Rosji, jak powinniśmy budować potencjał odstraszania, aby był wystarczający do zatrzymania każdego potencjalnego przeciwnika”, powiedział prezydent, podkreślając potrzebę zapobiegania zbrojnym konfliktom.

Rozmowy dotyczyły również sytuacji w Strefie Gazy. Oba kraje opowiadają się za rozwiązaniem dwupaństwowym konfliktu izraelsko-palestyńskiego, wyrażając nadzieję na jego pokojowe zakończenie.

W kontekście wizyty w USA i zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, Prezydent Duda podkreślił znaczenie rozmów z Prezydentem Joe Bidenem oraz Kongresmenami. „Bardzo ważne rozmowy, także w kontekście naszych relacji sojuszniczych i zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, który – mam nadzieję – przyniesie także decyzje umacniające bezpieczeństwo w naszej części Europy”, dodał.

Prezydent Duda podzielił się także propozycją podniesienia wydatków na obronność w państwach NATO z 2 do 3 procent PKB. „Chciałbym, aby ona była w NATO dyskutowana, także podczas zbliżającego się szczytu Sojuszu”, zaznaczył, zapowiadając dalsze rozmowy na ten temat z innymi sojusznikami.

W kontekście wsparcia państw Bałkanów Zachodnich na drodze do UE, Prezydent Duda zapewnił Prezydent Słowenii o solidarności Polski w tej sprawie. „Jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi. Państwa Bałkanów Zachodnich od lat czynią starania w tym kierunku, aby spełnić warunki ich członkostwa w UE”, powiedział.

Podczas wizyty Prezydent Duda podkreślił także priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE w pierwszym półroczu 2025 roku, wśród których znalazła się kwestia otwartych drzwi do Unii Europejskiej dla Ukrainy, Mołdawii oraz państw Bałkanów Zachodnich.

Wizyta Prezydenta RP w Słowenii potwierdziła silne więzi partnerskie między oboma krajami oraz ich zaangażowanie w budowę bezpiecznej i stabilnej Europy.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze