loader

Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie znów służy podróżnym

Poddana renowacji elewacja, podkreślona nocą przez iluminację, a do tego na nowo zaadaptowane wnętrza spełniające najwyższe standardy obsługi podróżnych – zmodernizowany dworzec w Szklarskiej Porębie Górnej został otwarty dla podróżnych. To kolejny, po dworcu w Imbramowicach, obiekt w województwie dolnośląskim zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Dworzec Szklarska Poręba Górna to kluczowy obiekt infrastruktury pasażerskiej na linii Jelenia Góra – granica państwa. Powstał w 1902 roku, a w 1919 został rozbudowany.
Obecna przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna rozpoczęła się jesienią 2019 roku. Renowacji poddano elewacje obiektów tworzących kompleks dworcowy wraz ze znajdującymi się na nich detalami architektonicznymi, które nocą są podświetlane. W dolnej części budynku głównego oczyszczono granitowy cokół, a w górnej położono drewnianą okładzinę nawiązującą do stylu górskiego charakterystycznego dla tego regionu. Pomiędzy nimi nałożono jasny, ryflowany tynk. Historyczne piękno odzyskały również parterowe części dworca. Ciekawostką jest również odnalezienie i odrestaurowanie starego napisu z dawną nazwą stacji.

– Zmodernizowany dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie to dobry przykład połączenia historii z nowoczesnością. Cieszę się, że komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do tej ważnej turystycznie miejscowości. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział  wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Przebudowa dworca objęła jego wnętrze, które zyskało nową aranżacje i funkcje. Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano na parterze budynku głównego. Znajdziemy w niej przestronny, kolebkowo sklepiony hol – poczekalnię, z ostrołukowymi oknami znajdującym się w części północnej i południowej, w których umieszczono witraże przedstawiające tzw. ośkę kolejową – symbol transportu szynowego. W holu podróżni znajdą ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W przestrzeni pasażerskiej umiejscowiono również pomieszczenia na kasy biletowe oraz toalety. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. Znajdzie się tam sala kinowa, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – wielofunkcyjna sala o charakterze wystawowym.

– Dzięki przebudowie zabytkowy dworzec w Szklarskie Porębie Górnej odzyskał walory architektoniczne, stał się obiektem nowoczesnym i jednocześnie przyjaznym, również dla podróżnych o ograniczonej sprawności ruchowej. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył turystom odwiedzającym Szklarską Porębę i okolice. W Szklarskiej Porębie cieszy również dobra  współpraca z samorządem lokalnym, dzięki któremu na dworcu powstanie kino i sala wystawiennicza. Sprawi to, że dworzec stanie się również miejscem spotkań mieszkańców i turystów – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

W ramach inwestycji na dworcu wdrożono wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich znalazły się m.in. mapy dotykowe z planem dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla opiekunów z dziećmi. W posadzce umiejscowiono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie Górnej sprawiła, że budynek stał się bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej. Straty ciepła zredukowano poprzez docieplenie budynku od wewnątrz, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Bardzo ważnym elementem wpływającym na optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.  
 
Metamorfozę przeszło otoczenie dworca. W sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz wybudowano wiatę, w której części zamontowano stojaki rowerowe. W czasie przebudowy dworca  inwestycję związaną z przebudową ulicy oraz ciągów pieszych prowadzących do dworca realizowała również gmina. W ramach nowej aranżacji placu przed dworcem powstał cechujący się modernistycznym charakterem taras widokowy. Można z niego zobaczyć wspaniałą panoramą Szklarskiej Poręby i Karkonoszy.
 
Przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość zakończonej inwestycji to 22,5 mln zł.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze