loader

Wraca apetyt na ryzyko

We wtorek inwestorzy zmęczeni długą wyprzedażą na światowych rynkach wykazywali zainteresowanie ryzykownymi aktywami. Drożały akcje, ropa naftowa, waluty rynków wschodzących. Złoto było najtańsze od końca maja.

Po sennym rozpoczęciu tygodnia na GPW i nudnej poniedziałkowej sesji, we wtorek inwestorzy nie żałowali pieniędzy na zakup akcji. Wzrost indeksów generowały dzisiaj przede wszystkim banki. Spośród spółek z WIG20 na wartości zyskały papiery 19, (tylko Bioton kończył dzień na wczorajszym poziomie). Akcje banków BRE Banku, BZ WBK, PKO BP drożały odpowiednio o 4,65 proc., 3,21 proc. i 2,95 proc. Za granicą po powrocie z długiego weekendu inwestorów w USA nastroje były jeszcze lepsze niż na warszawskim parkiecie – indeksy w Hiszpanii i Grecji rosły po południu o ponad 3,5 proc.

Ekonomiści oczekiwali, że indeks ISM w sektorze usług spadł w czerwcu z 55,4 pkt. do 55 pkt., tymczasem rzeczywisty odczyt wypadł gorzej od prognoz. Indeks ISM spadł do poziomu 53 pkt. i tym samym wpisał się w negatywny kontekst większości publikacji makroekonomicznych z ostatnich kilkunastu dni. Trzeba jednak pamiętać, że wynik indeksu ISM powyżej 50 pkt. oznacza rozwój w danym sektorze, a więc w czerwcu w segmencie gospodarki odpowiedzialnej za ok. 80 proc. miejsc pracy w USA w dalszym ciągu obserwowano wzrost aktywności, tyle tylko, że wolniejszy niż miesiąc wcześniej.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze