loader

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o nowej perspektywie finansowej UE

Energia i klimat w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej to główny temat debaty „Transformacja energetyczna w Polsce – priorytety”, podczas konferencji „Energia, klimat, budżet. Forum dla nowej perspektywy finansowej UE”, organizowanej przez Forum Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 11 marca 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński mapą drogową do przeprowadzenia transformacji sektora energetycznego, w tym wykorzystania funduszy europejskich na ten cel, jest Polityka energetyczna Polski do 2040 r. (PEP2040).

„Kierunek dla transformacji energetycznej Polski został nadany w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. W dokumencie zostały sprecyzowane kluczowe obszary inwestycji, które zostały uwzględnione także w Krajowym Planie Odbudowy” – wskazał.

Wiceminister wskazał także, że zadaniem rządu jest wsparcie transformacji energetycznej w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

„Neutralność klimatyczna jest naszym celem, dlatego stwarzamy odpowiednie ramy dla transformacji naszej gospodarki. Kluczową reformą pozwalającą na rozwój odnawialnych źródeł energii jest ustawa wspierająca morską energetykę wiatrową” – mówił.

Wiceminister podkreślił, że Krajowy Plan Odbudowy jest dla Polski bardzo istotny.

„Stoimy przed dużym wyzwaniem jakim jest transformacja energetyczna. W trakcie opracowywania projektów do Krajowego Planu Odbudowy spotykaliśmy się z różnymi instytucjami podległymi, przedsiębiorcami czy organizacjami pozarządowymi, aby sprawdzić nasze możliwości w kontekście transformacji” – powiedział.

W trakcie debaty wiceminister wskazał także, że poprawa jakości powietrza jest tematem priorytetowym, dlatego w Krajowym Planie Odbudowy przeznaczyliśmy tak duże środki na ten cel.

 

1 2

O autorze