loader

UE inwestuje w przyszłość super szybkiego Internetu mobilnego

Począwszy od 1 stycznia 2010 r. UE zainwestuje 18 mln euro w prace badawcze służące rozwojowi kolejnej generacji sieci komórkowych 4G. Komisja Europejska właśnie zdecydowała o rozpoczęciu procesu finansowania prac badawczych związanych z technologią „Long Term Evolution (LTE) Advanced”, zapewniającą prędkość mobilnego łącza internetowego setki razy większą niż obecne sieci 3G. Dla branży LTE staje się rozwiązaniem numer jeden, jeśli chodzi o kolejną generację sieci komórkowych, także dzięki istotnemu finansowaniu przez UE od 2004 r. prac badawczych w tej dziedzinie. Już 25 lat temu Europa oparła nowoczesną telefonię komórkową na standardzie GSM. Dzięki wspólnym pracom badawczym w Europie oraz sile wspólnego rynku unijnego standard GSM używany jest obecnie przez 80% światowych sieci komórkowych. LTE zapowiada się jako kolejny sukces, gdyż finansowane przez UE badania naukowe wnoszą w życie Europejczyków najnowsze technologie.

„Dzięki technologiom LTE europejski know-how w zakresie prac badawczych w Europie nadal będzie nadawał ton rozwojowi usług i urządzeń komórkowych na całym świecie, tak jak to miało miejsce w przeszłości dzięki standardowi GSM”, powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. „Technologie LTE zamienią telefony komórkowe w komputery przenośne o dużej mocy. Miliony nowych użytkowników, gdziekolwiek będą się znajdować, uzyskają dostęp do super szybkiego Internetu na swoich urządzeniach przenośnych. To stworzy niesamowite możliwości i pozwoli na dynamiczny rozwój gospodarki cyfrowej.”

Technologia LTE to najnowsza technologia bezprzewodowa zapewniająca prędkość przesyłania danych do 100 Mb/s, czyli dziesięciokrotnie większą niż sieci komórkowe 3G. W Europie technologia ta jest obecnie testowana przez operatorów w Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a jej zastosowanie do celów komercyjnych spodziewane jest w Szwecji i Norwegii już w pierwszej połowie 2010 r.  Pomiędzy 2004 a 2007 r. UE wspomogła kwotą 25 mln euro prace badawcze w zakresie optymalizacji i normalizacji LTE (projekty WINNER I i II, realizowane przez konsorcjum 41 wiodących europejskich firm i wyższych uczelni). Wynikiem powyższego było opracowanie pierwszej koncepcji infrastruktury sieci opartej na LTE.

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu finansowania kwotą kolejnych 18 mln euro prac badawczych nad udoskonaloną wersją LTE, LTE Advanced. We wrześniu Komisja rozpocznie negocjacje z konsorcjum w sprawie szczegółów, dotyczących także sztandarowego projektu ARTIST4G, który opiera się na wynikach projektów WINNER oraz łączy firmy i badaczy z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Realizacja nowych projektów rozpocznie się prawdopodobnie w styczniu 2010 r.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze