loader

Technologie napędzają innowacje w sektorze farmaceutycznym

Według najnowszego raportu Bank of America Merrill Lynch, ponad połowa firm produkcyjnych na świecie wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR) w celu zwiększenia wydajności, poprawy jakości produktów i obniżenia kosztów. Te innowacje mają szczególne znaczenie dla sektorów farmaceutycznego i biotechnologicznego, gdzie produkcja bezpiecznych leków i suplementów na skalę przemysłową stanowi skomplikowany proces.

Sektory farmaceutyczny i biotechnologiczny są znane z dynamicznego tempa rozwoju i wysokich nakładów na badania i rozwój (R&D). Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego, polska produkcja od lat znajduje się w czołówce liderów innowacji.

Prace badawczo-rozwojowe mają na celu zwiększenie innowacyjności produkowanych towarów. Działy R&D na całym świecie nieustannie śledzą najnowsze osiągnięcia technologiczne, aby podnosić jakość i atrakcyjność oferowanych produktów oraz rozszerzać swoje portfolio.

Sztuczna inteligencja (AI) jest jedną z technologii, które odgrywają kluczową rolę w przemianach zachodzących w całej gospodarce. W ostatnich latach AI znalazła zastosowanie na różnych etapach działalności firm, od badań i rozwoju, przez procesy kliniczne, po analizę i porządkowanie złożonych danych.

„Sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona i wirtualna, blockchain oraz inne technologie pozwalają na ogromny postęp w sektorze, począwszy od łańcucha dostaw, poprzez procesy produkcyjne, R&D, aż po usługi dla konsumentów. Cały sektor odważnie stawia na nowoczesne technologie, co skutkuje zwiększeniem innowacyjności. Jest to widoczne również w Polsce. Największy nacisk kładziony jest na rozwój samego produktu, który ma wpisywać się w aktualne trendy oraz potrzeby, a nawet je wyprzedzać” – mówi Aleksandra Smolczyk, kierownik ds. badań i rozwoju w onesano, producenta naturalnych suplementów diety.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze