loader

Przybywa inwestorów indywidualnych na GPW

– Struktura inwestorów giełdowych w obrotach w pierwszej połowie 2009 powróciła do stabilnego poziomu, który charakteryzuje warszawski parkiet; około jednej trzeciej obrotów przypada na każdą z grup inwestorów: indywidualnych, instytucjonalnych i zagranicznych – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Ludwik Sobolewski – prezes GPW. 

 

Inwestorzy indywidualni wygenerowali w analizowanym okresie 28 proc. obrotów akcjami na GPW. Za 35 proc. obrotów odpowiedzialni byli inwestorzy zagraniczni, a pozostała część – 37 proc. – przypadła na krajowe instytucje finansowe. 

– W porównaniu z drugim półroczem 2008 r. o 11 pkt. proc. wzrósł udział inwestorów indywidualnych. Wraz ze wzrostem znaczenia inwestorów indywidualnych wzrosła także wartość generowanych przez nich obrotów – w ujęciu wartościowym obroty tej grupy wzrosły w porównaniu z II połową 2008 roku o 60 proc. do kwoty 41 mld zł – skomentował najnowsze daneTomasz Wiśniewski – wicedyrektor Działu Produktów Informacyjnych GPW.

 

W pierwszej połowie 2009 roku udział osób fizycznych w obrotach kontraktami wyniósł 54 proc., instytucje odpowiadały za 35 proc., zaś zagranica za 11 proc. obrotów kontraktami terminowymi. Struktura obrotów kontraktami pozostała bez zmian w porównaniu z końcem 2008 roku. Jednopunktowy wzrost udziału zagranicy na rynku kontraktów przełożył się na 16 proc. wzrost obrotów tej kategorii inwestorów w ujęciu wartościowym. W przypadku instytucji, mimo jednopunktowego spadku w ujęciu procentowym, wartościowo odnotowano 3 proc. wzrost obrotów. 

 

W pierwszej połowie 2009 roku udział osób fizycznych w obrotach opcjami wyniósł 64 proc., instytucje miały 30 proc., zaś zagranica 6 proc. udziałów w obrotach w tym segmencie rynku. 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze