loader

Prezydenci Wielkiej Warszawy już na bulwarach wiślanych

W Warszawie odsłonięto pomnik Prezydentów Wielkiej Warszawy – Stefana Starzyńskiego i Juliana Spitosława Kulskiego.

Monument został wybudowany z inicjatywy syna jednej z upamiętnionych rzeźbą postaci – Juliana Eugeniusza Kulskiego (1929-2021), powstańca warszawskiego, pułkownika Wojska Polskiego, profesora architektury, fundatora Fundacji Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich, kawalera Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Na lokalizację miejsca budowy pomnika wybrano bulwary wiślane (nieopodal Arkad Kubickiego, przystanek Podzamcze 01). To nie przypadek. Rzeźba została zaprojektowana
i wykonana przez artystę Pawła Pietrusińskiego, któremu natchnienia do pracy twórczej dostarczyło historyczne zdjęcie z 1937 roku, wykonane podczas spaceru obu Prezydentów przy bulwarach wiślanych. Pomnik powstał dzięki inspiracji historyka sztuki i varsavianisty Kazimierza Sztarbałło.

Na pięć dni przed odsłonięciem i oddaniem do użytku pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy w jego fundamentach został zamurowany akt erekcyjny. W uroczystości  wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Monument, który już niebawem zostanie postawiony na widocznej obok płycie, w pewnym sensie wiążę się z dążeniami Stefana Starzyńskiego i Juliana Spitosława Kulskiego
do wszechstronnego rozwoju stolicy. Swoją lokalizacją n
awiązuje do koncepcji planowanej wówczas przebudowy bulwarów i tym samym zwrócenia miasta ku Wiśle. Starzyński i Kulski nie dotrwali do ich ukończenia, ale bezsprzecznie był to jeden z ich najważniejszych projektów wizerunkowych dla Warszawy. W najbliższą sobotę symbolicznie wrócą w to miejsce – zaznaczył podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Michał Krasucki, dyrektor Stołecznego Konserwatora Zabytków w Urzędzie m. st. Warszawy.

Julian Eugeniusz Kulski zmarł 12 sierpnia w Waszyngtonie. Doskonale wiedział, że prace związane z monumentem zbliżają się ku szczęśliwemu finałowi. Na kilka godzin przed odejściem Profesora Fundacja Kulskich otrzymała pozwolenie na budowę pomnika przypomniała
na rozpoczęciu uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Małgorzata Bogusz, Prezes Zarządu Fundacji Kulskich.

– Wzniesienie pomnika było dla prof. Kulskiego marzeniem życia i ukoronowaniem jego wieloletniego zaangażowania w pielęgnowanie pamięci historycznej o idei Wielkiej Warszawy i jej twórcach: Stefanie Starzyńskim i Julianie Spitosławie Kulskim. Odsłonięcie pomnika odbędzie się już w najbliższą sobotę. Serdecznie zapraszam na tę uroczystość  – dodaje Małgorzata Bogusz.

W poniedziałek 11.10.2021 r. w TVP Historia o godz. 20.00 widzowie będą mogli zobaczyć telewizyjną premierę filmu dokumentalnego „Goliat – zapomniany bohater” w reżyserii Tomasza Sańprucha i Witolda Tabaki. Prezentuje on historię Juliana E. Kulskiego – bohatera Powstania Warszawskiego i syna prezydenta okupowanej Warszawy.

Film przedstawia wieloletnie działania prof. Kulskiego, skupione na budowaniu międzynarodowej pozycji Polski i umacnianiu relacji polsko-amerykańskich. Produkcja rzuca także nowe światło na codzienne życie mieszkańców okupowanej Warszawy, podkreślając wkład i poświęcenie bohaterów powstańczej walki o honor i ojczyznę. Obraz Warszawy pod nazistowską okupacją został zaprezentowany przez pryzmat wspomnień jednego z najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego – nastoletniego wówczas J. E. Kulskiego.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze