loader

Premier Tusk: Konieczne wzmocnienie polskich służb specjalnych

Za mikrofonem stoi mężczyzna w garniturze, w tle flagi Unii Europejskiej i Polski.

Bezpieczeństwo wewnętrzne Polski było głównym tematem wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów. Premier Donald Tusk zadeklarował, że na wzmocnienie polskich służb specjalnych przeznaczone zostanie 100 mln zł. Rada Ministrów przyjęła także projekt zmieniający ustawę o prawach autorskich, uwzględniający tantiemy oraz propozycję wzrostu kryteriów dochodowych w pomocy społecznej.

Bezpieczeństwo Europy celem rosyjskich i białoruskich służb

Podczas posiedzenia rządu, Minister Spraw Wewnętrznych i Koordynator ds. Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak przedstawił poufną informację o narastającym zagrożeniu ze strony rosyjskich i białoruskich służb specjalnych. Premier Donald Tusk na konferencji prasowej poinformował, że Polska, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Finlandia są w największym stopniu zagrożone ingerencjami i akcjami tych służb. Premier przypomniał, że aktywność obcych służb jest także tematem rozmów z liderami państw i instytucji europejskich, w tym w ramach Rady Europejskiej. „Rosja przygotowuje różne ingerencje, również w proces wyborczy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Skala tych działań jest coraz większa i bardziej niepokojąca,” dodał szef rządu.

Dodatkowe środki na wzmocnienie polskich służb specjalnych

Premier Tusk zaznaczył, że rząd skupia się na odbudowie i wzmocnieniu służb przeciwdziałających sabotażowi i dywersji, w tym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. „Kilka lat temu premier Beata Szydło postanowiła zlikwidować 10 delegatur ABW w 10 województwach. Kierownictwo ABW nie ma wątpliwości, że ta decyzja bardzo osłabiła zdolności rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom,” tłumaczył Donald Tusk. Premier poinformował, że rząd zdecydował o przywróceniu tych delegatur i przekazaniu dodatkowych funduszy. „Zdecydowałem o przeznaczeniu 100 milionów złotych na wzmocnienie ABW i Agencji Wywiadu,” zadeklarował.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze