loader

Nowe prawo autorskie: Tantiemy za dzieła w internecie i ochrona wydawców

Grupa urzędników w strojach formalnych siedzi wokół dużego stołu w sali konferencyjnej, na tle flag narodowych i Unii Europejskiej.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowe przepisy wprowadzą istotne zmiany, które obejmują tantiemy za udostępnianie dzieł w Internecie oraz nowe prawa dla wydawców prasy.

Tantiemy dla Twórców i Wykonawców

Dzięki nowym przepisom, twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz muzycznych będą mieli prawo do tantiem za eksploatację ich dzieł w Internecie. Nowe prawo zapewnia, że twórcy i wykonawcy uzyskają niezbywalne prawo do wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utworów audiowizualnych i muzycznych. „Twórcy będą mogli liczyć na sprawiedliwe wynagrodzenie za udostępnianie swoich dzieł online,” podkreślił przedstawiciel Ministerstwa Kultury.

Tantiemy będą wypłacane za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania, niezależnych podmiotów zarządzających lub bezpośrednio na rzecz artysty wykonawcy.

Nowe Prawo dla Wydawców Prasy

Rozporządzenie wprowadza nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy, umożliwiając im wyłączną eksploatację online ich publikacji prasowych. „To rozwiązanie wzmocni profesjonalne wydawnictwa i redakcje, które dostarczają wiarygodne i rzetelne informacje,” powiedział minister. Autorzy publikacji prasowych będą mieli prawo do 50% wynagrodzenia należnego wydawcom prasy z tytułu nowego prawa pokrewnego.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze