loader

Premier Morawiecki: czyste środowisko to jest nasz narodowy cel

Ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu to nasze priorytety. Walka o czyste środowisko to wielkie społeczne wyzwanie dla każdego kraju. Musimy przebudować bardzo wiele elementów naszego życia gospodarczego i życia społecznego. Transformacja energetyczna będzie wymagała od nas głębokich zmian w wielu sektorach. Dlatego powinna być prowadzona przede wszystkim w sposób sprawiedliwy i zrównoważony, z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań i specyfiki poszczególnych państw.

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął swoim wystąpieniem trzeci dzień Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021. Organizatorem ogólnopolskiej debaty o klimacie i ochronie środowiska w Polsce jest Fundacja Czyste Powietrze. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany klimatyczne muszą być sprawiedliwe społecznie

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd zobowiązuje się do zrealizowania celów polityki klimatyczno-energetycznej w toku sprawiedliwej transformacji.

„Wszystkie nasze działania muszą prowadzić do tego, żeby ten koszt transformacji był rozłożony właściwie. Tak, żeby te grupy społeczne, które są najmniej uposażone, najbardziej uzależnione również od dotychczasowego naszego modelu energetycznego miały perspektywę zmiany i my o taką perspektywę zabiegamy. To również jest nasz cel, żeby doprowadzić do zmian klimatycznych na zasadzie takiej, która będzie sprawiedliwa społecznie” – powiedział szef polskiego rządu.

Polska wynegocjowała ogromne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i w ramach Umowy Partnerstwa. Te fundusze, które dotrą do naszego kraju już wkrótce, będą służyły sprawiedliwej transformacji energetycznej i klimatycznej. Dzięki temu będziemy mogli zbudować przestrzeń do lepszego i szybszego rozwoju dla kolejnych pokoleń, a wszyscy będziemy żyć w lepszym, czystszym i bogatszym kraju.

Rozwój elektromobilności i wodoromobilności – szansa na czyste powietrze i oszczędności

Od kilku lat wyraźnie stawiamy na rozwój polskiej elektromobilności i czysty transport. Dziś to podejście jest również mocno promowane na arenie międzynarodowej. Będziemy zdrowsi dzięki temu, że nasze autobusy, samochody osobowe i towarowe nie będą jeździły na ropę czy benzynę, a będą napędzane czystymi paliwami – energią elektryczną bądź wodorem.

Premier Morawiecki podkreślił, że niezwykle ważne jest, żebyśmy przeszli na transport niskoemisyjny i zeroemisyjny, transport elektryczny, bądź wodorowy ze względów finansowych. Odejście od paliw kopalnych to szansa nie tylko na czystsze powietrze, ale również na znaczne oszczędności w budżecie państwa i w kieszeni każdego Polaka.

„Naszym narodowym celem powinno być odejście od tych paliw kopalnych, zwłaszcza tych, które powodują znaczący ubytek w finansach publicznych i znaczący ubytek w kieszeni, w portfelach gospodarstw domowych i polskich przedsiębiorców. Proszę wyobrazić sobie Polskę, która będzie nie tylko czystsza, ale właśnie bogatsza o te 50, 60, a nawet 70 miliardów złotych rocznie. O to toczy się walka” – dodał szef polskiego rządu.

Pamiętajmy, że ochrona klimatu to nasza wspólna odpowiedzialność, a przestawienie polskiej gospodarki na zeroemisyjne tory to wyzwanie, ale i szansa na rozwój nowych technologii i innowacji.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze