loader

Premier: Europa potrzebuje silnych gospodarek – niezależnych energetycznie od Rosji

W 101. rocznicę podpisania „Konwencji o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” premierzy Polski i Rumunii poprowadzili konsultacje międzyrządowe. Tematem spotkań największych państw wschodniej flanki NATO były m.in. ich wzajemne relacje, kwestie bezpieczeństwa i obrony, sprawy z agendy UE oraz tematy związane z polityką regionalną. Rządy Polski i Rumunii zawarły umowę w zakresie współpracy przemysłów obronnych, a także porozumienia o wzmocnieniu współpracy w obszarze rezerw strategicznych oraz współpracy dyplomatycznej i akademickiej. Poprzednie konsultacje odbyły się w Warszawie (2018 r.) i w Bukareszcie (2019 r.).

Międzyrządowe konsultacje Polski i Rumunii to element szerokiej współpracy dwóch największych państw na wschodniej flance NATO. W ostatnich latach oba kraje angażowały znaczne siły we wspólne operacje, m.in. przez obecność rumuńskiej grupy batalionowej w Polsce oraz kontyngent polskich żołnierzy w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

– Nasze kraje bardzo się zmieniły przez ostatnie 20-30 lat od odzyskania wolności, ale jedno się nie zmieniło. Nie zmieniły się warunki naszego bezpieczeństwa, bezpośrednio zależne od tego, w jakim nastawieniu jest Rosja – czy jest to kraj agresywny z jakim mamy dzisiaj do czynienia czy kraj, z którym można współistnieć pokojowo – zauważył premier Mateusz Morawiecki.

Obudzić sumienia Zachodu

Kwestia wojny w Ukrainie była jednym z głównych tematów spotkania szefów rządów. Premierzy Polski i Rumunii potępili nielegalną agresję sił zbrojnych Rosji w Ukrainie. Szefowie obu rządów wyrazili pełne i niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

W ramach konsultacji omówiono możliwości zapobiegania dalszej eskalacji konfliktu. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił konieczność zaprzestania kuluarowych kalkulacji na rzecz solidarnych działań odczuwalnych przez cały system gospodarczy, bankowy i energetyczny w Rosji.

– To jest to, co powiedziałem w Berlinie, że nie tylko gaz będzie płynął, jeśli popłynie przez Nord Stream 2 i nie tylko gaz płynie przez Nord Stream 1. Tymi rurami, tymi gazociągami, płynie również krew niewinnych ludzi. Nasi zachodni partnerzy muszą zdawać sobie z tego sprawę i skończyć z finansowaniem rosyjskiej machiny wojennej – podkreślił premier. I dodał: Rumunia jest dla Polski jednym z głównych partnerów, który budzi sumienia Zachodu. To jest też to, co robi Polska – wzywamy do najdalej posuniętych sankcji – budzimy sumienie Zachodu.

Zbliżona ocena zagrożenia ze strony Rosji i świadomość znaczenia współpracy transatlantyckiej to fundament wspólnych działań na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa europejskiego. Obydwa państwa przewodniczą obecnie współpracy tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki – B9 w skład której wchodzi 9 krajów wschodniej flanki NATO. Strona rumuńska bierze także aktywny udział w spotkaniach organizowanych w ramach współpracy wyszehradzkiej.

Bezpieczeństwo energetyczne Europy

Rosyjska napaść na Ukrainę podważyła nie tylko porządek międzynarodowy, ale także dotychczasową politykę energetyczną całego regionu. Premierzy Mateusz Morawiecki i Nicolae Ciucă omówili możliwe rozwiązania obecnej sytuacji oraz scenariusze wsparcia Ukrainy i Republiki Mołdawii zagrożonych kryzysem energetycznym i gazowym.

– Budujemy strategię razem z Rumunią na kolejne lata, ale nawet już na kolejne miesiące poprzez dyskusję o interkonektorach i możliwych kierunkach dostaw – zapowiedział premier Polski. 
Podczas spotkania omówiono także projekt Baltic Pipe, którego zakończenie przewidziano do końca tego roku. W ocenie szefa polskiego rządu dopiero niezależność energetyczna od Rosji ma szansę doprowadzić do zasadniczej zmiany agresywnej polityki Rosji.

– To uniezależnienie się wreszcie od Rosji, która bierze dolary z Europy Zachodniej i niestety zamienia je w machinę wojenną. I to jest coś czemu musimy przeciwdziałać – podsumował szef rządu i zaapelował do Komisji Europejskiej o szybką zgodę na embargo na rosyjski węgiel.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze