loader

Premier: Europa potrzebuje silnych gospodarek – niezależnych energetycznie od Rosji

Kryzys humanitarny w Ukrainie i działania polskiego rządu

Polska udziela pomocy humanitarnej Ukrainie od początku kryzysu. Presja gospodarcza, kolejne sankcje oraz organizacja wielowymiarowej pomocy dla Ukrainy to zasadnicze działania polskich władz, które mają na celu zakończenie konfliktu. Szerokie środki na rzecz pomocy uchodźcom angażuje także rząd Rumunii. Rosyjska agresja została jednoznacznie potępiona przez czołowe postaci sceny politycznej w tym kraju.

We współpracy z instytucjami ukraińskimi strona polska oferuje także m.in. pomoc osobom oczekującym na przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej. Centrum Reagowania Kryzysowego Komisji Europejskiej (ERCC) tworzy w Polsce hub logistyczny dla pomocy płynącej ze wszystkich państw członkowskich.

– Wczoraj rozmawiałem o tym z Charlesem Michelem, przedwczoraj z Ursulą von der Leyen, ponieważ jest bardzo ważne, aby nasi partnerzy z zachodu Europy dostrzegali, docenili nasz ogromny wysiłek – podkreślił szef rządu. I dodał: my dzisiaj bronimy tutaj także Europy. My dzisiaj, poprzez nasze działania humanitarne, poprzez przyjęcie już ponad pół miliona uchodźców wojennych z Ukrainy, staramy się zapewnić bezpieczeństwo, ale także odpowiedzieć na te wyzwania związane z czasem wojny, czyli z katastrofą humanitarną, z którą mamy do czynienia na Ukrainie.

Nowe perspektywy współpracy

Polska i Rumunia od lat zacieśniają współpracę. Za sprawą zawartych podczas konsultacji porozumień dalsze działania obu rządów pozwolą na wspólne rozwijanie: 
•    ścisłej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, zarówno dwustronnej, regionalnej, w ramach NATO, UE oraz poprzez wspieranie współpracy NATO-UE w kontekście zmienionej sytuacji bezpieczeństwa w Europie;
•    koordynacji w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, zwłaszcza w zakresie pomocy udzielanej uchodźcom ukraińskim, kwestii granicznych, zwalczania przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i innych poważnych przestępstw, zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi i ochrony ludności oraz wymiaru sprawiedliwości;
•    współpracy w zakresie strategicznych rezerw państwowych oraz zapewniania zasobów i środków na sytuacje kryzysowe; 
•    współpracy w dziedzinie energii i zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru europejskiego oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego; 
•    koordynacji w odniesieniu do realizacji celów Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku, uzgodnionych na szczycie Partnerstwa Wschodniego 15 grudnia 2021 roku, w tym w odniesieniu do pogłębienia współpracy sektorowej między tymi partnerami a UE oraz wzmocnienia wymiaru bezpieczeństwa Partnerstwa Wschodniego.

W ostatnich tygodniach rząd Polski podejmował aktywne działania na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz Unii Europejskiej. Na arenie unijnej Polska i Rumunia wspierają politykę rozszerzenia Unii Europejskiej. Premierzy obu krajów wyrazili pełne poparcie dla Ukrainy, Mołdawii i Gruzji w ich staraniach o dołączenie do UE.

Podczas spotkania przedstawiciele rządów Polski i Rumunii omówili także przebieg współpracy regionalnej. Jej ważny element to m.in. budowa drogi Via Carpatia, która sięga od Litwy do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Odnogi tej trasy połączą także inne państwa, w tym Ukrainę.

 

źródło: KPRM

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze