loader

Premier: CBA jest niezbędną instytucją prawidłowo funkcjonującego państwa

9 czerwca obchodziliśmy 15. rocznicę utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od 2006 roku Biuro zabezpieczyło mienie w wysokości ponad 1,5 mld zł. Podczas uroczystości, które odbyły się na placu przed Belwederem, premier Mateusz Morawiecki podziękował funkcjonariuszom za ich codzienną pracę. Podkreślił też, że wszystkie działania CBA uczyniły Polskę lepszą i sprawniejszą.

Równo 15 lat temu zaczęło funkcjonować Centralne Biuro Antykorupcyjne, które ma status służby specjalnej. Powołane zostało do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym. Zwalcza działalności godzące w interesy ekonomiczne państwa.

– CBA jest do dziś niezbędną instytucją prawidłowo funkcjonującego państwa. Myślę, że jego utworzenie, profesjonalizacja i ciągłe działanie jest kluczem do naprawy Polski. Dziś, jako premier, a kiedyś były minister finansów, mogę powiedzieć, że CBA było i jest warunkiem dostatniego państwa –  szczęśliwego, sprawiedliwego i sprawnego. CBA wpływa bowiem na jakość życia publicznego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Odpowiedzialna praca funkcjonariuszy

Centralne Biuro Antykorupcyjne nie będzie funkcjonować bez dobrze przeszkolonej kadry oficerów i funkcjonariuszy. Dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników Biura prowadzone są liczne działania, które mają na celu przestrzegania prawa. Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości na placu przed Belwederem w Warszawie skierował wyjątkowe podziękowania dla wszystkich pracowników.

– W imieniu całego rządu wyrażam ogromne słowa uznania i dziękuję za Waszą ofiarną, odważną i profesjonalną służbę. Bez niej nie byłoby cudu gospodarczego –  jak mówią przedsiębiorcy – podkreślił szef rządu.

Nowy sztandar z patronem służby – Archaniołem Gabrielem

Podczas uroczystości przekazano sztandar dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sztandar jednoczy wszystkich pracowników Biura ze wspólnym ideałem sumiennej pracy na rzecz ojczyzny.

W wielu formacjach służb widać tradycję w doborze na patronów archaniołów i świętych. Przykładem są Archanioł Michał jako patron Policji, a św. Mateusz Ewangelista – Straży Granicznej. Ze względu na ich przeznaczenie do zadań wymagających szczególnej siły, Archaniołowie są przykładem pokory i służby. Archanioł Gabriel został wybrany na patrona CBA, ponieważ jego imię z języka hebrajskiego tłumaczymy – „Bohater Boży”. Oznacza to rodzaj posługi, która jest szlachetna, dobra i przeciwstawia się złu.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze