loader

Powstaje Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej

ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) i Sieć Badawcza Łukasiewicz ogłaszają uruchomienie Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKEJ). Wraz z kolejnymi uczelniami dołączającymi do porozumienia o współpracy, te inicjatywy mają na celu rozwój kadr inżynierów i naukowców w obszarze energetyki jądrowej. Dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, planuje się rozwijać energetykę jądrową w Polsce, opierając się na własnej wysoko wyspecjalizowanej kadrze.

W obliczu transformacji energetycznej, rozwój energetyki zeroemisyjnej, w tym jądrowej, staje się jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki. Istotnym elementem tego procesu jest zapewnienie wysokiego poziomu wykształcenia dla kadry technicznej w tej dziedzinie.

„Kontynuujemy naszą współpracę, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polaków. Chcemy już dziś kształcić kadrę dla polskiej energetyki jądrowej na najwyższym poziomie. Naszym celem jest szkolenie inżynierów jądrowych, którzy będą nie tylko potrzebni na rynku pracy ze względu na powstające elektrownie atomowe, ale również ze względu na rozwój biznesu w Polsce. Małe reaktory odgrywać będą kluczową rolę w naszych przedsiębiorstwach” – powiedział Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Głównym celem podpisanego porozumienia między ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) a Siecią Badawczą Łukasiewicz jest utworzenie Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKEJ). Współpraca obejmuje zarówno uruchomienie Centrum, jak i jego dalszy rozwój, w tym wsparcie ze strony instytutów badawczo-rozwojowych wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

„Polska gospodarka musi podążać za aktualnymi trendami, a Grupa ORLEN jest motorem tych zmian. Dlatego inwestujemy miliardy złotych w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Wspólnie z ORLEN Synthos Green Energy planujemy budowę floty małych modułowych reaktorów jądrowych. Badania pokazują, że Polacy doskonale rozumieją potrzebę inwestycji w mały atom. Jednak, aby skutecznie przeprowadzić ten proces już dziś, musimy zadbać o zapewnienie odpowiedniego zaplecza kadrowego. Tak narodziła się inicjatywa budowy Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej, które przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki pozwoli na dynamiczny rozwój tej gałęzi energetyki w Polsce. To również kolejny ważny krok we wzmocnieniu polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

ECKKEJ umożliwi przyszłym kadrom energetyki jądrowej zdobywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej. W ośrodku znajdzie się pełnoskalowy symulator reaktora BWRX-300, który będzie wykorzystywany w blokach jądrowych budowanych przez Grupę ORLEN w Polsce. Infrastruktura pomocnicza, taka jak sterownia SMR-ów czy basen paliwowy, zostanie również odwzorowana w celach szkoleniowych. Centrum zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt niezbędny do kształcenia przyszłych specjalistów jądrowych, a także w przestrzeń szkoleniową z salami wykładowymi i częścią edukacyjną. Planuje się, że ECKKEJ zostanie uruchomione w 2027 roku.

„Budowa Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej to kolejny etap tworzenia korpusu specjalistów dla nowej gałęzi gospodarki. Pod koniec stycznia tego roku ORLEN i Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały porozumienie o współpracy z sześcioma uczelniami technicznymi w zakresie edukacji kadr jądrowych (Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechniki: Gdańska, Poznańska, Śląska, Wrocławska i Warszawska). Do współpracy dołączają kolejne instytucje, takie jak Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warszawski oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz, które wspólnie będą pracować na rzecz doskonalenia przyszłych kadr sektora energetycznego” – powiedział Dawid Jackiewicz, Wiceprezes OSGE.

Budowa Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej stanowi kolejny krok w tworzeniu specjalistycznego personelu dla nowej gałęzi gospodarki. Grupa ORLEN planuje posiadanie 1-2 reaktorów w Polsce do 2030 roku, a także posiada potencjał rozwoju kolejnych jednostek w przyszłości.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze