loader

GSSR przyciąga kreatywnych i niezależnych doktorantów

Badania prowadzone w Szkole Nauk Społecznych (Graduate School for Social Research, GSSR), w ramach Instytutów Filozofii i Socjologii, Psychologii i Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, odkrywają fascynujące tajemnice europejskich społeczeństw. W serii krótkich filmów dostępnych online, widzowie mogą zobaczyć, jakie tematy zgłębiają doktoranci pod kierunkiem swoich profesorów i jak te badania mogą wpłynąć na nasze codzienne życie.

Głównymi badaczami przedstawionymi w filmach są profesorowie Przemysław Tomalski, Agnieszka Cianciara, Andrzej Leder i Michał Kotnarowski. Pokazują oni, w jaki sposób nauki społeczne mogą rzucać nowe światło na otaczający nas świat. Kampania promocyjna została sfinansowana z funduszy programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Projekt „BabyLab”, prowadzony przez Dr. hab. Przemysława Tomalskiego, skupia się na rozwoju niemowląt. Badania wykorzystują aparaturę do śledzenia ruchów, która rejestruje w czasie rzeczywistym interakcje pomiędzy niemowlętami a ich opiekunami. Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Uznany filozof Dr hab. Andrzej Leder analizuje filozoficzne podstawy kultury. Jego zespół używa narzędzi krytyki filozoficznej, psychoanalizy i teorii krytycznej do zrozumienia pojęć takich jak gender i postkolonializm w różnych kulturach.

Kolejny zespół, pod kierownictwem Dr hab. Agnieszki Cianciary, bada rolę polityki i bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej. Od Unii Europejskiej, przez NATO, po złożone problemy związane z cyberwojną i dezinformacją, ich praca pomaga nam zrozumieć stosunki międzynarodowe i globalne wydarzenia.

Dr Michał Kotnarowski jest szefem polskiego zespołu w ramach Europejskiego Sondażu Społecznego, ESS. Ten wielokrotnie nagradzany projekt międzynarodowy informuje nas o opiniach i postawach mieszkańców krajów europejskich, a także o ich pracy i zachowaniach politycznych. Mieszkańcy Polski są badani w ramach ESS od 2002 roku.

Uczenie się poprzez badanie

Badania służą czemuś więcej, niż tylko poszerzeniu granic naszej wiedzy akademickiej. Doktoranci i profesorowie GSSR współpracują w wielu projektach, które pomagają lepiej zrozumieć i interpretować zasady funkcjonowania społeczeństwa i naszego codziennego życia.

Dr hab. Irina Tomescu-Dubrow, Dyrektor GSSR, podkreśla, że „uczenie się poprzez badanie” jest podstawą modelu edukacji w GSSR:

„Kształcimy naszych doktorantów, aby stali się międzynarodowymi naukowcami, którzy będą prowadzić akademickie i polityczne debaty. GSSR promuje tworzenie nowej wiedzy przez studentów i uznanych badaczy. Nasz anglojęzyczny model edukacji doktorskiej w wielu dyscyplinach opiera się na nauce poprzez badania i ciągłej ocenie postępów naszych studentów”.

GSSR oferuje wysokie standardy akademickie, ścisłą współpracę z czołowymi instytucjami badawczymi w Polsce i za granicą, a także nadzór profesorów z instytutów PAN. Od 1992 roku jest międzynarodową, anglojęzyczną szkołą, która kształci studentów z Polski i z całego świata.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze