loader

Optymizm w Azji i Intelu może podbić indeksy w Europie

Sesja w Stanach nie była przełomowa, a początkowe – groźnie wyglądające – spadki udało się niemal w całości zniwelować. W nocy nadeszła seria optymistycznych danych z Azji.

Przede wszystkim z Chin, gdzie eksport we wrześniu był o 15,2 proc. niższy niż przed rokiem, podczas gdy w sierpniu spadek sięgał 23,4 proc. Dane były lepsze od oczekiwań i najlepsze od dziewięciu miesięcy. Dlatego inwestorzy zareagowali optymistycznie – Shanghai Composit zyskał 2,1 proc. Inwestorzy kupowali akcje także ze względu na 1,7 proc. wzrost indeksu nastrojów konsumenckich w Australii. Ponadto koncern wydobywczy Rio Tinto poinformował o 12-proc. wzroście wydobycia rud żelaza w odpowiedzi na zwiększony popyt ze strony chińskich wytwórców stali. Wszystko to razem zostało odebrane jako potwierdzenie ożywienia gospodarczego i nawet NIKKEI, które słabo zaczęło dzień, udało się wyjść nawet na niewielki plus na koniec sesji.
W Europie nastroje także mogą być dobre m.in. dzięki prognozie Intela, który wczoraj po zamknięciu notowań w USA opublikował raport kwartalny. Ważniejsza od wyników była jednak prognoza wzrostu przychodów w IV kwartale do 9,7-10,5 mld USD i marży brutto (po odjęciu kosztów produkcji) do 58 proc. Zatem cięcia po stronie kosztów wykonane w czasie recesji, teraz – w pierwszej fazie ożywienia – mogą owocować wyższymi marżami. Nie tylko w przypadku Intela.
Nastroje przed rozpoczęciem notowań są więc dobre, tym bardziej, że w handlu przed sesyjnym rosną kontrakty na S&P (o 0,9 proc.) i papiery Intela (o 4,3 proc.). W trakcie dnia poznamy poziom inflacji w Polsce (oczekiwania ekonomistów to 3,6 proc., Ministerstwa Finansów 3,5 proc.) oraz dynamikę sprzedaży detalicznej w Stanach (prognoza to spadek o 2,1 proc.). Niskie oczekiwania co do sprzedaży detalicznej sprawią, że sama publikacja może nie wpłynąć negatywnie na przebieg notowań. Zwłaszcza, jeśli publikowany przed sesją raport kwartalny JP Morgan okaże się zgodny z prognozami lub lepszy od nich.
O ile europejskie czy amerykańskie indeksy mają dziś szanse wrócić na tegoroczne szczyty, o tyle trudno takie perspektywy roztaczać przed GPW, zwłaszcza, że prasa huczy od najnowszych doniesień z CBA, co nie buduje klimatu do kupowania akcji. Przede wszystkim jednak nad rynkiem wiszą dwie potężne oferty publiczne, które dotąd skutecznie hamowały dynamikę zwyżki na GPW.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze