loader

Niewielkie wahania przy wyższych obrotach

WIG20 spędził szósty z rzędu dzień poniżej poziomu 2400 punktów, ale też nie oddalając się od niego na odległość, z której nie mógłby szybko wrócić wyżej.

Inwestorzy nadal trzymani są więc w szachu. Inna sprawa, że trudno mówić o nerwowej atmosferze na naszym rynku. Świadczy o tym choćby dzisiejsza amplituda wahań WIG20, która zamknęła się w 23 punktach (jednym procencie). Inwestorzy wciąż czekają więc cierpliwie, choć trudno powiedzieć jaki miałby być ostateczny impuls, który mógłby stać się katalizatorem ważniejszych zmian na GPW. Na razie czekamy, choć nie do końca wiadomo na co. Być może na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, być może na raporty kwartalne naszych spółek.
Dziś motorem sesji, który wniósł nieco ożywienia do handlu były akcje KGHM, który przedstawiła założenia do budżetu na ten rok, przy okazji przypominając, że i ubiegły mógł być lepszy od prognoz. Inwestorom, którzy oblizują się już na myśl o soczystej dywidendzie ze spółki, nie trzeba było dwa razy powtarzać, który papier zasługuje dziś na uwagę.
Inna sprawa, że zainteresowanie spółkami surowcowymi wzmagał międzynarodowy rynek towarowy właśnie. Miedź podrożała dziś co prawda tylko nieznacznie, bo o 0,3 proc., ale już ropa powróciła powyżej 75 dolarów za baryłkę. Inwestorzy łaskawszym okiem patrzyli dziś na spółki paliwowe na całym świecie, po tym jak Exxon pochwalił się dobrymi wynikami. Dziś raport BP nieco rozczarował inwestorów, ale PKN i Lotos były obok KGHM tymi papierami, które uratowały wzrost dla WIG20.
Na rynku walutowym dolar stracił 0,1 proc. do euro, ale zatrzymał się na długo przed poziomem 1,40 USD za euro. U nas umocnienie złotego z poniedziałku zostało powstrzymane, ale nie skontrowane. Ceny po prostu nie zmieniły się istotnie w porównaniu do poniedziałku.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze