loader

K. Cisowski: Dla inwestorów akcyjnych było to najgorsze pierwsze pół roku od Wielkiego Kryzysu

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w Dom Inwestycyjny Xelion, w rozmowie z capital24tv.pl mówił o tym jak zmieniło się nastawienie klientów do inwestycji.

 

„Mijające pierwsze półrocze 2022 r. jest dla branży inwestycyjnej niezwykle trudnym testem. Szalejąca inflacja, wojna w Ukrainie i słabnący wzrost gospodarczy sprawiły, że dla inwestorów akcyjnych będzie to potencjalnie najgorsze pierwsze pół roku od Wielkiego Kryzysu lat trzydziestych, a dla inwestorów obligacyjnych być może w historii. W odróżnieniu od wydarzeń sprzed dwóch lat i pierwszej fali pandemii, tym razem nie mamy do czynienia z kilkutygodniową paniką, a długotrwałym pesymizmem, przybierającym postać tak zwanej bessy, pierwszej od trzynastu lat. Ta sytuacja jest bardzo wyczerpująca dla klientów, szczególnie, że w mediach coraz więcej jest straszenia nadchodzącym kryzysem, wieloletnią stagflacją, a ochrona realnej wartości zgromadzonych środków jest niezwykle trudna. Naszym podstawowym zadaniem jest obecnie wyjaśnianie, jakie są podobieństwa, a jakie różnice między obecną sytuacją gospodarczą a tą z innych trudnych dla rynku okresów, czemu niektóre kasandryczne wizje są wciąż bardzo odległe od rzeczywistości. Staramy się również wyjaśniać, dlaczego na niektórych rynkach, przede wszystkim na obligacjach skarbowych mamy do czynienia z okazją, która zdarza się raz na kilkanaście lat i zachęcać do podejmowania decyzji w sposób racjonalny.”

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze